BRATISLAVA

[24 Kasım 2012'de oradaydık].

For English, please scroll down the page.

Yıllar önce Prag-Viyana arasında ufak bir mola verdiğimiz Bratislava'dan hatırladığım tek şey ufo şeklinde bir kulesi olan köprüydü.

Ufo.Watch.Taste.Groove

Yine bir yarışma için gittiğimiz Slovakya'nın bu minik başkentinde bu kez gece geç vakitte de olsa birçok güzel yer keşfedebileceğimizi farkettim.


Gezi Künyesi (Footnotes)
Konaklama (Accomodation)
Hotel Echo
Konum (Location)   2/5
Personel (Staff)  2/5
Temizlik (Cleanness)  2/5
Genel (General)  2/5
Ulaşım
(Major transportation)
Yürüyüş /Taksi
Para Birimi
 (Currency)
Euro

En iyi beş
 (Best Five)
1. Bratislava Castle
2. St. Elizabeth Church
3. St. Martin's Cathedral
4.  Korzo
5. St. Michel's Gate
Mutlaka tadın
 (Must-to-eat)
Otel Echo yakınlarında Hockey Bar, büyük ve leziz porsiyonları oldukça ucuza sunuyor.


Öncelikle şunu belirtmeliyim: bu şehir diğer Avrupa başkentleriyle kıyaslandığında inanılmaz ucuz. Harika yemekler yiyip lezzetli biralar içtikten sonra ödediğiniz miktarlara çok şaşıracaksınız. Dolayısıyla eğer şimdiye kadar pahalı euro etiketlerinden üzgün bir ifade ile ayrılmak zorunda kaldıysanız, Bratislava'da gülmenin tam sırası.

Otelden merkeze taksi ile 10 Euro'ya ulaştık. Otele dönerken gece geç saatte 15 Euro deseler de, merkeze 10 Euro'ya geldiğimizi söyleyince adam yumuşadı. Taksiden indiğimiz noktada kocaman süslü ve ışıklı bir çam ağacı ve önünde uzanan buz pateni pisti bizi karşıladı. Etrafta talan edilmiş ve ıssız bırakılmış yemek standları bulunuyordu, belli ki gündüz vakti burası oldukça şenlikliymiş. Daha sonra öğrendiğime göre burası Eski Şehrin yani Stare Mesto'nun merkeziymiş.

Stare Mesto ve yılbaşı ağacı
Stare Mesto ve biz


 Daha sonra ara sokaklara dalıp içgüdülerimizin izinde yaya yollarında ilerledik. Zaten Bratislava'nın görülmeye değer merkezi genelde yayalara ayrılmış durumda. Gökyüzündeki mavi aydınlığın artmasıyla bizi St. Martin Katedrali'nin karşılaması bir oldu. Oldukça kaba, ürkütücü ama bir o kadar da büyüleyici bu gotik katedral, diğer şehirlerde gördüklerinizden tuğla duvarları sebebiyle oldukça farklı.
St. Martin Katedrali

Hemen arkasında ise Bratislava Kalesi bize gülümsüyordu. Biz kaleye tabi ki tırmanmadık o saat ve soğukta, fakat daha önce tırmaman bir arkadaşımız çok da ilginç olmadığını söylemişti.

Bratislava kalesi
Buradan geri dönüp güzel bir şeyler içmek için mekanları incelemeye koyulduk. Bu sırada karşımıza Primatial Sarayı ve önündeki minik meydandaki yılbaşı pazarının kapalı standları çıktı. Eminiz gündüz vakti burası da oldukça keyiflidir.

Primatial Sarayı
Kalabalıklaşan caddeleri takip ederken karşımızda St. Michel kapısını gördük. Eski ortaçağ kapısının önünde uzanan caddeye Korzo deniyor, ve burası Eski Şehrin en hareketli kısmı. Kapının altından geçer geçmez oldukça büyük bir gece mekanı olan Primi'de kendimizi güzel içecekler ile ödüllendirdik. Hemen yakınlarda en dar ev'in olduğunu bilmiyorduk ama siz bilirseniz dikkat edebilirsiniz.

St. Michel Kapısı
Yorgunluk ve soğuk sebebiyle daha fazla dışarıda kalamadık. Fakat sizin vaktiniz varsa merkezin biraz dışında olan ve Mavi Kilise olarak da bilinen St. Elizabeth Kilisesi'ni görmenizi öneririm. Ek olarak, Tuna neyri kıyısında ufak bir yürüyüş ve dinlenme olanağı olduğunu da belirtmek faydalı olacaktır.

Tuna Kıyısı
Ayrıca döndükten sonra Fashion TV'nin barı olduğunu ve burada genelde güzeller güzeli mankenlerin bulunduğunu öğrendim. Biz kaçırdık, bari siz kaçırmayın!

Bratislava mıknatıslarım yine buraları benden önce keşfedenlerden. İyi ki de gezmişler, yoksa gece 23.00'de bir tane bile bulamayacak ve oldukça canım sıkılacaktı.

Mıknatıscıklarım

Not much to see at first glance, Bratislava offers you a perfect day in an old medieval center with peaceful feeling since you don't have to rush to see more and more. The old town is right next to Danube River. If you have time, you can relax on Danube bank with great view. The pedestrian streets around old town are welcoming you with souvenir shops, restaurants and bars.Since Bratislava is cheaper than almost all other European capitals, it will be a wise decision to shop, eat and drink as much as you want.

We had chance to see facades Bratislava Castle, National Theater  St. Martin Cathedral, St. Michel Gate and Primatial Palace since we had chance to visit the city at 11 pm. But this little time was enough to love this small city.

My brother-in-law told me after we came back from Bratislava that there  Fashion bar, in which all the time you can see Fashion TV models. If interested, please save time for this unique bar. In addition, St. Elisabeth's Church is said to be stunning.

Yorumlar