İSTANBUL - ANADOLU YAKASI

For English version, please click here.

Şu anda bu büyük şehrin Anadolu tarafındayız. Üsküdar'dan başlayıp kuzeye doğru ufak bir gezinti yaptıktan sonra tekrar aşağıya Kadıköy üzerinden Anadolu yakasının gözde yerlerine uğrayacağız.

Moda manzarasıGezi Künyesi (Footnotes)
Kaynak
"İstanbul Hakkında Her Şey", Saffet Emre Tonguç & Pat Yale.
Ulaşım
(Major transportation)
Otobüs, Vapur, Tramvay, Minibüs, Dolmuş, Taksi.
Para Birimi
(Currency)
TL

En iyi beş
(Best Five)
1. Moda
2. Caddebostan Sahili
3. Fenerbahçe Parkı
4. Büyükada
5. Çengelköy
Mutlaka tadın
(Must-to-eat)
Çengelköy'de balık ekmek, Yummy Cupcakes'de Red Velvet (Bağdat Caddesi Caddebostan)
Üsküdar


Her sabah denizle kucak kucağa mutluluk bulduğum Kabataş - Üsküdar motorlarının Anadolu'daki varış noktası, beni kalabalık bir insan ve araç seliyle karşılıyordu. 15 numaralı otobüslerle boğazın kuzeyine doğru olan yolculuğumun başlangıç noktası da yine burasıydı.

Ben görmedim, ama Salacak, Kız Kulesi'ne giden teknelerin kalkış yeri, ve kule manzarası sunan muhteşem bir yürüyüş yoluymuş.

Vapurdan Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüaü

Çamlıca, Kuzguncuk, Beylerbeyi

Üsküdar'ın üst taraflarındaki Çamlıca geniş parkları ve muhteşem bir manzara sunan İstanbul'un en yüksek tepesi Büyük Çamlıca Tepesi ve daha küçük ama daha güzel olan Küçük Çamlıca Tepesi ile ünlü. Büyük Çamlıca, devasa baz istasyonları ve radyo direkleri ile karşıdan artık çirkin görünse de manzarası, özellikle güneş batımında nefesleri kesiyormuş.

Kuzguncuk, beni büyüleyen İstanbul yeşilinin belki de en çok hissedilebildiği yerlerden. Ahşap evleri, bütün ibadet mekanlarının yanyana ve hoşgörü ile durdurduğu bu semt,  aynı anda sinagog, cami ve kilise gezebileceğiniz minik bir mekan olarak sizleri karşılıyor.

Beylerbeyi, Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu ayağına denk geliyor. Tam köprü ayağının dibinde harika Beylebeyi Sarayı bulunmakta. Saray, Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan'a yaptırılmış. Selanik'ten sürgünden dönen II. Abdülhamit, ölene dek burada yaşamış.

Beylerbeyi Sarayı Girişi

Sarayı gezerken hapis gibi konaklatıldığı yatak odası, banyosu ve çalışma odasını görebiliyorsunuz. Özellikle avizeleriyle ünlü saray, havuzlu salonuyla görenleri büyülüyor. Yazlık olarak tasarlanan sarayda ısıtma sistemi bulunmuyormuş. Duvar ve tavanlardaki deniz resimleri Abdülaziz'in denize olan tutkusu sebebiyle özel olarak yapıtırılmış. Saray, İmparatoriçe Eugenie'nin Abdulaziz ile gizli ilişki yaşadığı mekan aynı zamanda. Bahçesi de kendi gibi olağanüstü.

Beylerbeyi Sarayı bahçesi

Özellikle saraya gelirken içinden geçtiğiniz tünel, zamanında üstünde bulunan set bahçelerine uğramadan araçların geçeceği bir yol olarak kullanılıyormuş, şimdi ise sarayın sınırlarına dahil edilmiş. Sarayı rehberli olarak gezmek zorundasınız, fakat bize rehberlik eden bayan o kadar güzel konuşuyor ve o kadar bilgiliydi ki tek başıma gezmeyi asla tercih etmezdim zaten.

Beylerbeyi Sarayı girişindeki tünel


Çengelköy, Kuleli ve Vaniköy

Spor Akademisi'nden çıktık Üsküdar'a doğru gidiyorduk arkadaşın arabasıyla. Ben Çengelköy'ü araba camının arkasından gördüm ve çığlığı bastım: "Lütfen dur, burada inmem lazım!".

Çengelköy meydanı

Minicik, denize sırtını dayamış meydanında balık tutan amcalara midye tavamı yiyerek sessiz eşlikçi oldum. Boğaziçi köprüsü'nün harika manzarası, güneşin tam battığı anda inanılmaz bir güzelliğe ulaşıyor. Ahşap evleri, devasa ağaçları ve hala köy havasını koruyan tatlılığıyla Çengelköy'e bir saat bile olsa uğrayın derim ben.

Çengelköy'de gün batımı

Kuleli, ünlü Askeri Lisesi'nden almış adını. Kırım Savaşı sırasında Florence Nightingale önderliğinde askeri hastaneye dönüştürülmüş. Şimdi askeri lise olarak hizmet veriyor.

Vaniköy, özellikle yalılarıyla ünlü. Hepsinin ayrı bir hikayesi var ama kendilerini ancak boğaz turu sırasında görebiliyorsunuz.


Küçüksu, Anadolu Hisarı ve Kanlıca

Kandilli ve Küçüksu'yu geçtiğinizde sizi Anadolu Hisarı karşılıyor.  Bu miniminnacık kale Yıldırım Beyazıd'ın İstanbul'u kuşattığı yıllarda yapılmış.  Kalenin yanında sessiz sedasız akan Göksu Deresi ise zamanında bir tatil mekanıymış. Göksu Galaları denilen eğlencelere katılmak için insanlar akın akın buraya gelirlermiş. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi şu an Anadolu Hisarı'nın biraz ilerisinde bulunuyor. İki haftalık seminerimin bir haftasının burada geçtiğine öylesine memnunum ki...

Kanlıca, tabi ki pudra şekeri ile beraber satılan hafif yoğurduyla ünlü. Mihrabad Korusu, Kanlıca'nın tepelerini yemyeşil bir örtüyle süslüyor. Burada kahvaltı edip harika manzarayla güzel sabahlar geçirebilirsiniz.

Kanlıca Yoğurdu

Sahilden ilerledikçe, Çubuklu, Hıdiv Kasrı, Paşabahçe, Beykoz ve Anadolu Kavağı bulunuyor. Ben buraları bir sonraki gezime sakladım.

Buradan Üsküdar'a geri dönüyor, ve güneye, Kadıköy'e doğru ilerliyoruz.


Kadıköy

Bizanslılar Kadıköy'e "Körler Ülkesi" diyorlarmış. Burada yaşayanların karşının güzelliğini farketmemiş olmalarına oldukça şaşırdıkları için bu ismi koymuşlar.

Anadolu yakasının tartışmasız en kalabalık semti Kadıköy, özellikle bu yakada bol bol kullanılan minibüslerin, dolmuşların, otobüslerin, vapur ve tramvayın birleştiği bir merkez. Vapurdan indiğiniz zaman hemen sol taraftaki sahil ve buralardaki çay bahçeleri gerçekten çok keyifli.

Kadıköy Sahili
Sahilde, Kadıköy Vapur İskelesi'nin yanında harika Haydarpaşa Garı bulunuyor. Hakkında hayırlısı diyorum, umarım kimse bu nostaljik binaya elini sürmeye kalkmaz.

Vapurdan Haydarpaşa Garı

Denizi sırtınıza alıp karşıdaki yokuştan ilerlemeye başlarsanız sağlı sollu yemek yerleri ve eğlence mekanları buranın neden bu kadar kalabalık olduğunu anlamanız için bir ipucu olabilir. Daha da yukarı devam ettiğinizde büyük bir kavşak (Altıyol) ve kavşağın tam ortasında ise ünlü Boğa heykelini göreiblirsiniz.

Kadıköy Boğası ve biz
Boğadan sağa saptığınızda sadece yayalara açık olan Bahariye Caddesi karşınıza çıkıyor. Caddede en güzel bina tabi ki Süreyya Operası. anadolunun ilk opera binası, bir süre sinema olarak hizmet verdikten sonra tekrar opera sahnesi olarak açılmış. Bu caddede yine dükkanlar ve lokantalar bulunuyor.

Moda

Kadıköy'de vapurdan inip hemen karşıdaki Tramvay'a binerseniz ve Moda'da ineceğinizi söylerseniz sizi harika bir süpriz bekliyor olacak. Kadıköy'ün çılgın gürültüsü kulaklarımda uğuldarken tramvaydan indiğimde karşıma çıkan sessizlik ve huzur burayı bir anda sevmemi sağladı. Sahilde geniş bir yürüyüş yolu ve koşu yolu bulunuyor. Ağaçlarla kaplı tepede ise mütevazi çay bahçeleri manzaranın tadını çıkarmanız için sizi bekliyor. Moda Caddesi'ndeki Eyfel Pastanesi'nden harika dereotlu ve peynirli poğaçanızı alıp çay bahçesine oturun ve bu insanlar neden Emirgandaki Sütiş kapısının önünde kahvaltı etmek için o kuyruğu bekliyorlar şaşırın.

Moda'da çay bahçesi manzarası

Daha sonra tekrar Moda Caddesi'ne dönüp ünlü Ali Usta'dan kendinize bir dondurma ziyafeti çekin. Açıkçası ben hala Ankara Gelato'nun dondurması üstüne tanıyamıyorum ama yine de güzel. Burada ayrıca Barış Manço'nun artık müze olan evini görebilirsiniz.

Moda Kedisi

Fenerbahçe

Moda'da bulduğunuz huzur sizi Fenerbahçe'de de takip ediyor olacak. Az katlı evleri, geniş sokakları ve yemyeşil bahçeleriyle sanki bu kalabalık şehirde değilsiniz hissi yaratıyor içinizde. Özellikle Fenerbahçe Parkı, harika Adalar manzarası ile nefesleri kesiyor. Parkın hemen öncesi Kalamış Marina olarak geçiyor ve gerçekten harika.

Fenerbahçe Parkı'ndan Adalar ve Günbatımı

Sahil Yolu ve Bağdat Caddesi

İkisi de tek yön olan bu büyük caddeler Kızıltoprak'ı Bostancı'ya bağlıyor. Yol üzerinde Feneryolu, Selamiçeşme, Çiftehavuzlar, Göztepe, Caddebostan, Erenköy, Şaşkınbakkal, Suadiye ve Çatalçeşme bulunmakta. Sahilyolu, özellikle Caddebostan kısmında İzmir Karşıyaka sahilini anımsatıyor.

Caddebostan Sahili

Bağdat Caddesi, trafiği bol, oldukça kalabalık bir alışveriş caddesi. O kadar uzun ki yürümek gerçekten yürek istiyor. Özellikle Caddebostan ve Erenköy kısımları oldukça hareketli. Caddeden Caddebostan Kültür Merkezi'ne doğru dönerseniz yol üstünde muhteşem cupcakeleriyle Yummy Cupcakes'i bulabilirsiniz. Lütfen Red Velvet ve Naneli Cupcake'ini deneyin.

Yummy Cupcakes

:)

Devamı: İstanbul - Avru Yakası için tıklayın.Yorumlar