MOSKOVA

[3-7 Eylül 2012 tarihlerinde oradaydık.]

For English, please scroll down the page.


Muhteşem St. Vasili Katedrali

GEZİ KÜNYESİ (Footnotes)
 Konaklama 
(Accomodation)
Safari Hostel
Konum (Location)   3/5
Personel (Staff)  5/5
Temizlik (Cleanness)  4/5
Genel (General)  5/5
Ulaşım
(Major transportation)
Metro
Para Birimi
 (Currency)
Ruble
1 TL = 18 Ruble
En iyi beş
 (Best Five)
1. Safari Hostel
2.  St. Vasili Katedrali
3. Kremlin Bale Topluluğu Gösterisi
4.  Arbat Caddesi
5. Aleksander Bahçeleri
Mutlaka tadın
 (Must-to-eat)
Blini, Havyar, Borş Çorbası, Suşi, Yukimi

Asya kıtasının hakimi bu dev ülkenin başkenti de tam devlere layık. Kocaman devasa binaları, geniş ferah yolları, uzun yürüme mesafeleriyle Moskova benim için bir devler ülkesi.


Devrim sonrası Lenin'in ölümü üstüne Stalin'in devletin başına geçmesiyle özellikle Moskova'da tabiri caizse bir mimari katliam yaşanmış. Bütün katedraller ya yıkılmış ya da depo olarak kullanılmış. Bütün alışveriş merkezleri devlet dairelerine dönüştürülmüş. Özellikle Tverskaya Caddesi'ndeki bütün binalar yıkılıp lojman olarak yeniden inşa edilmiş. Bu dönemde Moskova'da 7 adet Gotik-Stalinist gökdelen yapılmış. Stalin'in genel amacı Moskova'ya gelen herkesin kendini küçücük miniminnacık hissetmesiymiş. (Bu bilginin ve gezinin neredeyse tümünün ana kaynağı Dost Kitabevi'nin Moskova - Görsel Gezi Rehberi'dir.)
Arkamda yükselen gökdelen: Dışişleri Bakanlığı
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla yıkılan bir çok katedral yeniden inşa edilmiş, depoya dönüştürülmüş GUM, Pasaj gibi alışveriş merkezleri son derece ironik olarak kapitalizmin ışıl ışıl parladığı görkemli birer binaya dönüştürülmüş.

GUM
Pasaj
İşte bu "yap-yık-yeniden yap" yakın tarihi nedeniyle Moskova çok büyüleyici ve zaman zaman şaşırtıcı bir şehir. Ben diğer eski Komünist şehirler gibi (Burgaz, Sofya, Batum) yıkık dökük, özensiz, yeni yeni yapılanan bir resim bekliyordum. Belki Komünizm'in dışa açılan penceresi olarak reklam amaçlı Stalin çabalarından dolaylı, belki de sadece Rusların yaşam biçimlerinden kaynaklı olarak Moskova beni resmen büyüledi.

Revolutsky Ploşçad ve Ulusal Tarih Müzesi
Ankara'dan Vunukovo havaalanına THY tarafından direk uçuşlar bulunuyor. Vunukovo havaalanı aslen Rusya içi veya kısa mesafe uçuşların yapıldığı Moskova'nın beşinci, en küçük ve en yeni havaalanı. Vize artık gerekmiyor. Fakat pasaport sırasında görevli kız herkese özenle "visa" diye soğuk bir soru yöneltiyor. Sakın endişelenmeyin, "Turist" dediğinizde size imzalamanız için ufak bir kağıt uzatıyor ve sonra iç rahatlatan damga seslerini size hediye ediyor. Bu minik kağıdı pasaportunuzun içinde saklayın, ülkeden çıkarken sizden geri alacaklarını unutmayın.

Kızıl Meydan'da gösteriler
Havaalanından Aeroexpress ile Kievskaya Metro İstasyonu'na 35 dakikalık bir tren mevcut. 320 Ruble bilet fiyatı. Sakın havaalanı içindeki tren gişelerinden bilet almayın, onlar komisyon koyuyorlar. Trenin kalktığı alt katta gişeler ve makinelerden biletinizi alabilirsiniz rahatlıkla.

Rahatlık demişken... Eğer Rusça bilmiyorsanız, ya da en azından Kiril alfebesini okuyamıyorsanız sizi bekleyen bir kaç gün eziyete dönüşecek, buna kendinizi hazırlayın. Moskova'da İngilizce bilen sayısı bir, belki iki. Bütün tabelalar ve metro istasyonundaki yazılar Kiril alfabesi. Bu sebeple biraz Kiril öğrenmekte, "kaç para" (Ckolka stoit), "nerede" (gde) gibi ifadeleri bilmekte fayda var.

Kievskaya metro istasyonu, Moskova'nın efsanevi metrosunun güzel örneklerinden biri. Moskova metrosu gerçekten de dünyanın en özenli metrosu. Her bir istasyon farklı sanatçılar tarafından tasarlanmış.
Metro istasyonlarından birinin içi
Devrim döneminde ülkenin dört bir tarafından gelen kadın erkek işçiler, gönüllü çalışan Kızıl Ordu askerleri ve Komunist Gençlik Birliği (Komsomol) üyeleri tarafından özenle inşa edilmiş 150'yi aşkın istasyon bulunuyor.
Komsomolskaya Metro İstasyonu ana binası
Komsomol üyelerinin özverilerini kutlamak amacıyla bir istasyona kendi isimleri bile verilmiş (Komsomolskaya). İstasyondaki duvar süslemeleri, heykeller ve yer süslemeleri propoganda amacıyla devrimin en güzel sahnelerini resmetmek amacıyla yapılmış. Özellikle Teatralnaya, Ploşçad Revolyutski, Arbatskaya ve Kievskaya istasyonları görmeye değer. Zaten şehrin her yerine metro bulunduğundan ve şehir inanılmaz büyük olduğundan geziniz sırasında sık sık görme şansı elde edeceksiniz. Ama bu istasyonlara yolunuzu mutlaka düşürün. Metro biletleri 1-5-10-20-60 binişlik olarak satılıyor. Ne kadar bineceğinizi hesaplayıp toptan alırsanız aşırı kalabalık saatlerde uzun kuyruklara takılmak zorunda kalmazsınız. Ama biletin elinizde kalma olasılığını da hesap edin.
Moskova metrosunun genel havası
Moskova metrosu bize Harry Potter'ı hatırlattı. Hogwarts'a gittikleri tren istasyonun ve Sihir Bakanlığı koridorlarında hızlı hızlı yürüyenlerin canlı bir kopyası. Çok sevdik tabi ki (kalp).
Kievskaya Metro İstasyonu
Metrodan inip kendimizi devasa sokaklarda güzeller güzeli Safari Hostel'imizi ararken bulduk. Bize verilen sokakta bahsedilen numara yoktu. Meğer dev apartmanların aralarına girip (normalde korkup bulaşmayacağınız cinsten yerler) başka bir dünya olduğunu keşfedince tabiki çok şaşırdık. Ufak okları takip ederek, tatlı Rus insanlarına sora sora hostelimizin tuhaf girişini bulabildik. Endişe içinde taş merdivenlerden çıktığımızda ise bizi harika bir ortam bekliyordu. Buna alışmalısınız, çirkin ara sokaklardaki normalde yüzüne bile bakmayacağınız kapı ve pencerelerin içerisinde bambaşka dünyalar gizli.

Hostel harikaydı. Daha yeni açıldığı için yorum bulamadığımızdan endişeleniyorduk ama fotoğraflar bizi rahatlatmıştı. Gerçekten de Ikea'dan alınan harika mobilyalarla dekore edilen Safari Hostel kendinizi evinizde hissettiriyor. Çalışanları İngilizce biliyor, son derece tatlı insanlar. Ortak yaşam alanında her şekilde kullanabileceğiniz tatlı bir mutfak var. Çay - Kahve - su ve biskuvi bedava. Onun dışında kahvaltı imkanı yok. Ama bir mısır gevreği ve bir kutu süt işinizi rahatlıkla görecektir.

Safari Hostel - Ortak yaşam alanı
Hostel Teatralnaya Ploşçad'a çok yakın. Bu meydan ünlü Bolşoy Tiyatrosu'nu da içine alacak şekilde çeşitli tiyatro binalarını barındıran, Kremlin ve Ulusal Tarih Müzesi manzaralı tatlı bir meydan. (Yakın demişken sakın diğer Avrupa ülkeleri gibi düşünmeyin. Geniş binaları ve caddeleri geçebilmek için yürüyüş mesafesi olan yerler bile oldukça uzak).

Bolşoy Tiyatrosu
Yolun karşısına alt geçitten geçtiğinizde Revolyutski Ploşçad'a çıkıyorsunuz. Burası sizi Kızıl Meydan'ı büyük cüssesi ile gizleyen Ulusal Tarih Müzesi'ne çıkarıyor. Müzenin yanındaki Diriliş Kapısı'ndan geçerseniz ise Kremlin Duvarları, Lenin Mozalesi, devasa alışveriş merkezi GUM, tatlı Kazan Katedrali ve ünlü St. Vasili Katedrali arasında kalmış dev Kızıl Meydan'a çıkıyorsunuz.

Kızıl Meydan'daki gösterilerden bir görüntü
St. Vasili Katedrali

Lenin'in Mozalesi
GUM
Kazan Katedrali
Ulusal Tarih Müzesi
Biz bu tarifi uyguladık fakat meydana çıkamadık. Kapının girişini güvenlik görevlileri ve bariyerler ile çevirmişlerdi. Sonradan öğrendik ki Moskova'nın 200. yıl kutlamaları sebebiyle meydana büyük bir sahne kurmuşlar ve geceleri bu sahnede dünyanın dört bir tarafından gelen bandoların harika gösterileri sergileniyormuş. Biz son gecemiz için bilet aldık hemen civara kurulmuş gişelerin birinden. Bu gişelerde kredi kartı geçiyor, bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.
200. yıl kutlamalarından bir görüntü
Ertesi günümüzü dans malzemesi almaya adadık. Rusya bir dans cenneti. Ne yazık ki her şey gibi dans malzemeleri de pahalı. Yine de sonsuz ürün yelpazesi sebebiyle kendimizi kaybetmeden edemedik.

Esta 
Moskova Nehri'nin güneyinde kalan Zamoskvoreçe bölgesinde Pyatnitskaya ve Novokuznetskaya caddeleri boyunca dükkan dükkan dolandıktan, ara ara güzel Ortodoks Kliseleri ile karşılaştıktan sonra kendimizi Kremlin Bale Topluluğu'nun Figaro Balesi'ne hazırlamak için hostele koşturduk.

Aziz Klemens Klisesi
Biletimizi Teatralnaya Meydanı'ndaki bilet gişelerinden birinden aldık. Sert görünümlü ama yumuşak kalpli ve esprili Ruslardan biri olan gişe görevlisi teyze bize o gece ne oynadığını, bilet fiyatlarını ve gösteri saatini anlattı (evet birazcık bildiğim Rusça bu noktada bize çok yardımcı oldu).

Kremlin Kalesi'nin içinde bulunan Devlet Kremlin Sarayı'ndaki kocaman binaya doğru yola koyulduk. Bu bina Kremlin duvarları içindeki tek modern bina. Zamanında Devrim toplantılarını düzenlemek için yapılmış dev audotorium şimdi genç Kremlin Bale Topluluğu'nun sahnesi.

Uzuuuun bir yürüyüş/koşu silsilesinden sonra ancak ulaşabildiğimiz binaya girince sizi hemen vestiyere yönlendiriyorlar. Fakat ne vestiyer! Saray büyüklüğündeki vestiyer salonun ne kadar geniş olduğunu müjdeliyor sanki. 

Kremin Devlet Sarayı Sahnesi
 Biz Figaro'ya bayıldık. Ara olduğunda kalabalığı takip ederek en üst kata çıktığımızda yine devasa bir salonda bölge bölge kurulmuş büfelere rasladık. Havyarlı ekmek dilimleri, minik tatlılar, çay, kahve ve şampanya satılan bu büfeler normalden bile pahalı (evet Moskova gerçekten çok çok çok pahalı bir şehir).

Aleksander Bahçeleri
Çıkışta Aleksander Bahçeleri'ndeki Planeta Sushi'de kendimize suşili, Yukimi isimli dondurmalı Japon tatlılı ve kokteylli bir ziyafet verdik. 
Planeta Sushi'de Yukimi Tatlısı ve kocacım
Balenin çıkışında bizi havai fişekler karşıladı. Sekiz gece boyunca süren 200. yıl kutlama etkinlikleri her gece bu şekilde kapanıyor.
St. Vasili'nin ışıkla büyülenişi
Ertesi günümüzü Moskova gezisine ayırdık. Kremlin Sarayı'nı gezerek başlayalım istedik. Fakat bu noktada Moskova Görsel Gezi Rehberi'nin azizliğine uğradık. Kitapta sanki neresi için bilet alırsanız alın kalenin içini gezebileceğiniz izlenimi vardı. Fakat işler öyle yürümüyor. Her bölge için ayrı bilet var. En çok tavsiye edilen Devlet Silahhanesi'ne giriş bileti aldığınızda sizi başka bir kapıdan alıyor, kalenin içini göremeden müzeyi gezdirip aynı kapıdan geri postalıyorlar. Bu sebeple biz kaledeki ünlü Büyük İvan Çan Kulesi'ni, Meryem'in Göğe Yükselişi Katedrali'ni ve devasa Çar Çanı'nı göremedik. Siz buraları görebilecek bir bilet alın mutlaka. Ve eğer şansınız varsa uluslararası öğrenci belgesi çıkarttırın ki girişte 500 rublelik indirimden yararlanabilin.

Harika Aleksander Bahçeleri'nde dinlence
Biz Devlet Silahhanesi'ni gezdik. Buranın da biletleri Kremlin girişinden satılıyor ama Aleksndır Bahçeleri'ni geçerek uçtaki kapıdan giriş yapılıyor. Girişler iki saatte bir. Saatinde gitmezseniz ayakta beklemek durumunda kalıyorsunuz (ben kaldırıma oturmaya yeltendim ama canım Ruslar'dan biri sinirle yerden kalkmamı emretti). Sergi oldukça güzel, Avrupa ve Rusya savaş zırhları ve kılıçları, sarayın zengin yemek takımları, ünlü Faberge yumurtaları, eski at arabaları (gerçekten görkemliler), Rus Çarlık tahtları, taçları ve kıyafetleri ilginizi çekerse mutlaka gezin. 

Sonrasında Moskova Nehri kıyısından Arbatskaya tarafına yürüdük ve buradaki devasa Kurtarıcı İsa Katedrali'nin güzelliği tarafından büyülendik. Kendisi Stalin tarafından yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş yapılardan en büyüğü.

Kurtarıcı İsa Katedrali
Katedralin hemen ilerisinde Puşkin'in evi ve Puşkin Müzesi bulunuyor (ikisi farklı yerler). Biz bu müzeleri es geçip ünlü Eski Arbat Caddesi'ne doğru yollandık. Bu trafiğe kapalı uzun cadde Moskova'nın bohem yaşantısının bir dışa vurumu. Hem turistik hediyelikler, hem ressamlar, hem tatlı cafeler, hem kendine özgü dükkanlar sağlı sollu sizi gülümsetmek için sıralanmış.

Eski Arbat Caddesi
Caddenin sonunda Gotik-Stalinist gökdelenlerden biri olan Dışişleri Bakanlığı ve Smolenskaya metro istasyonu sizi bekliyor. Bizim amacımız buradan metroyla ünlü Novodeviçi Mezarlığı'na gitmekti. Burası Nazım Hikmet mezarının da bulunduğu bir ünlüler mezarlığı. Girişi ücretli olan Novodeviçi Manastırı'nın yanında ve giriş ücretsiz. Sportivnaya metro durağında inince ulaşabiliyorsunuz. Fakat gün boyu o kadar yorulduk ki gözümüz yemedi.

Gitmek isteyip de gidemediğimiz bir başka yer ise İzmaylovo Pazarı'ydı. Babamlar anlata anlata bitirememişlerdi ama sadece hafta sonu açıldığı için gidemedik. Burası antikaların, eski devrim hatıralarının ve bir çok geleneksel rus öğelerinin satıldığı harika bir pazar. Birliğin dağılmasının hemen ardırdan Ruslar harika kürklerini, el işi eşyaları, pulları, sanat eseri sayılabilecek resimleri çok ucuza elden çıkarmak durumunda kalmışlar. Şimdi tabi ki ucuz değil.

Normalde dört gece konaklayacaktık. Fakat annemin israrı üzerine hosteli iki geceliğine ayırttık. Diğer iki gece için biri gidiş biri dönüş olmak üzere St. Petersburg tren bileti edindik. Biletleri russiantrain.com'dan satın aldık. Konaklamayı yataklı gece treninde yaparak bir günümüzü bu güzel şehri gezmeye ayırdık. Tren yolculuğu ile ayrıntılı bilgiye St. Petersburg yazısından ulaşabilirsiniz.

Moskova anlat anlat bitmez. Ama illa ki noktayı koymam gerek. Tabi ki bu nokta her zamanki gibi güzel mıknatısım ile olacak:
Güzel mıknatısım


The Russian Capital Moscow is a gigantic city with long walking distances, huge buildings and large roads. Because of the demolition of old buildings by Stalin during the revolution time and rebuilding huge houses around the large roads including seven Gothic-Stalinist skyscrapers, you feel extremely small in this beautiful city. Besides this feeling plus long walking distances for travelers, Moscow is a surprisingly wonderful city.

Turkish Airlines has direct flights from Ankara to Moscow. The flights land to Vnukovo Airport, which is the smallest and the newest one among five Moscow airports. Aeroexpress is the train connecting Vnukovo to Kiewskaya Metro Station. The one-way tickets cost 320 ruble.

Moscow metro is unique and extremely beautiful. During Revolution, workers from all around the country plus volunteer Red Army soldiers and Komunist Youth Union (Komsomol) members involved in the construction. The dedication of Komsomol members was rewarded by giving their name to one of the stations: Komsomolskaya. Every station was designed by a different artist so each of them is worth to visit. However, you may not want to miss especially Komsomolskaya, Arbatskaya (the building itself is reflecting the shape of Red Star), Revolyutski Ploşçad (huge statues of ordinary revolution people are gorgeous), Kievskaya and Teatralnaya.

We stayed in a wonderful hostel: Safari Hostel during our visit. It is a brand new hostel with modern and comfortable design and English-speaking friendly stuff. The only negative thing about this hostel is it is very difficult to find its location since it is found in-between large apartment blocks. 

Safari Hostel is located at the heart of the city, close to Teatralnaya Ploşçad. This beautiful square is illuminated by Bolshoy Theater and other small theaters. You can reach Red Square by passing the underground passage located at the south part of the square.

Red Square is definitely wonderful and deserves its reputation. The huge square is surrounded by Kazan Cathedral, Lenin's Moseleum, walls of Kremlin Palace, National History Museum, gorgeous shopping mall GUM, and of course famous St. Vasili Cathedral. 

To visit Kremlin Palace and see inside the red walls you need buy tickets from the kiosk located in front of Teslis Tower. Tickets for Armory does not include to visit best attractions of Kremlin so if you want to see the Fortress itself you should buy tickets accordingly. Armory is a museum displaying Faberge Eggs, Czar belongings, Palace treasury and Russian and European armory.

When you leave the Armory, you can walk across the road and may see beautiful Resurrection of Jesus Christ Cathedral. This cathedral was broken down during the Revolution due to architectural murder politics of Stalin. After dissipation of Soviet Union, the cathedral was rebuilt at the same location. Near the cathedral there are Pushkin's Museum and Pushkin's Home- Museum. After a short walk from museum you can reach to beautiful pedestrian street Arbat. You may find souvenir shops, cafes and shops offering traditional Russian crafts at this street.

Novedevichy Cemetery is at a metro-ride distance in which famous writers, politicians and musicians are resting. Famous Turkish poet Nazım Hikmet's grave is also located there. 

Another attraction you may find interesting is Izmalovo Bazaar. It takes place at Izmalov Park at weekends and you can find objects from Revolution times, in addition to furs, paintings, matrushkas and antiques. 

We had a wonderful experience of Kremlin Ballet Company, performing Figaro. The huge auditorium is found in-between the walls of Kremlin, which was built during the revolution to serve as a convention center for Communistic leaders. 

Enjoy your visit to that huge, surprising and gorgeous city!


Yorumlar

 1. Merhabalar...
  Çok uzun süredir Moskovada yaşamaktayım burda rehberlik tercümanlık ve havaalanı taksi transfer işleri ile meşgulüm Moskovaya gelmeyi düşünüyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz TEL: +7 903 268 25 41

  YanıtlaSil
 2. Moskova’da işinize yarayabilecek Türk firmaları:

  Moskova Rehberlik Hizmetleri:
  http://www.moskovadarehber.com

  Moskova Tercümanlık Hizmetleri:
  http://www.moskovatercuman.com

  Moskova Fuar Hizmetleri:
  http://www.moskovafuar.com

  Moskova Havalimanı Transfer Hizmetleri:
  http://www.moskovahavalimani.com

  Moskova Havaalanı Transfer Hizmetleri:
  http://www.moskovahavaalani.com

  Moskova’da Türk Taksi:
  http://www.moskovataksi.com

  Moskova’da Türk Taksi:
  http://www.moskovataksi.ru

  Moskova Devlet Üniversitesi:
  http://www.moskovadevletuniversitesi.ru

  Moskova Gezi Rehberi:
  http://www.moskovadarehberim.com

  Moskova Rehberi:
  http://www.moskovarehberi.com

  YanıtlaSil

Yorum Gönder