BURGAZ - BULGARİSTAN

[Eylül 2003, Eylül 2007 ve Eylül 2012 tarihlerinde oradaydık].

For English, please scroll down the page.

Gezi Künyesi (Footnotes)
Konaklama (Accomodation)
Hotel Atagen
Konum (Location)   4/5
Personel (Stuff)  3/5
Temizlik (Cleanness)  4/5
Genel (General)  4/5
Ulaşım
(Major transportation)
Yürüyüş
Para Birimi
 (Currency)
Leva
1 Leva = 1,18 TL
En iyi beş
 (Best Five)
1. Happy Bar & Grill
2. İskele ve kumsal
3. Ucuz peynir ve içecekler
4.  WDSF Dans Yarışması
5.Kumsal boyunca uzanan park
Mutlaka tadın
 (Must-to-eat)
Şopska salata, Limon aromalı Kamenitza bira.


Burgas benim gözümde kafası rahat şehir. Denizin devasa kumsalını tatlı tatlı sevmesinden midir, Karadeniz'in nemli ılıman ikliminden midir bilemem. Ama aklıma her geldiğinde bu şehir beni gülümsetebiliyor.
Bulgaristan'nın bu sahil şehriyle tanışmamız WDSF Bourgas Open dans yarışması aracılığıyla oldu. İlk yurtdışı yarışma deneyimimizi yaşadığımız bu uzun soluklu maraton, özellikle Avrupa ve Rusya'da dans eden sporcular için hem konumudan hem de ucuzluğundan dolayı bulunmaz bir fırsat. Organizayon da iyi olunca federasyon takviminin vazgeçilmez bir kalemi olmasına şaşırmamak lazım.

Aynı amaçla bir kaç kere gitmemize rağmen en keyifli gezimiz şu son kez gidişimiz oldu. Bu sebeple genel olarak son gezimiz üzerinden sizlere rehberlik etmeye çalışacağım.

Bulgaristan'a her gidişimizde keyifle karnımızı doyurduğumuz Happy Bar & Grill bu gezimizde de tabi ki ilk durağımızdı. Zengin menüsüne bir de suşi menüsü eklemişler ki tadından yenmiyor. Ayrıca son derece ucuz olan Kamenitza biranın da tadına burada baktık ilk defa.

Leziz Bulgar Birası (Bu markanın limonlusu da harika)
Yazıyı okuyan beni alkolik sanacak ama ömrümüzde ulaşamadığımız ucuzlukta olduğu için bu kadar öne çıkarıyorum, yoksa kontrol edilemez bir alışkanlığım yok! :)

Yemekten sonra sahil kenarındaki Carefour'a uğrayıp sahilde keyif yapmak için gerekli malzemeleri temin ettik.
Devasa biralar
Daha sonra deniz kıyısına boylu boyunca uzanan parktan aşağı ilerleyip Burgaz'ın simgesi uzun iskelesinde bulduk kendimizi. Sahildeki bir mekandan açık hava orkestra konserinin ve sonrasındaki havai fişeklerin eşliğinde evliliğimizin beşinci yılını çok sevdiğimiz insanlarla beraber kutladık.
Ertesi gün heyecanla beklediğimiz yüzme zamanımız geldiğinde parmak arası terlikler ve havlularla şehrin içinde dolaşmanın mutluluğunu yaşarayak sahile ulaştık. Karadeniz ılık, dalgalı ve biraz pis. Ama dostlarla her şey çok keyifli oluyor.
Sahilden denizdekiler (Fotoğraf: Çağıl Torgal)
Sonrasında minik şehri gezmeye koyulduk. Şehrin merkezinden geçen yaya yolu Alexandrovski gezilebilecek neredeyse tek mekan Burgaz'da.

Merkezden manzaralar
Ana yürüyüş yolu
Bu yolda devasa külahlarda kocaman Roma dondurmaları satıyorlar. Leziz olmasına leziz ama kendinizi kaybedip tek kişi için üç top almayın, son kısmını neredeyse herkes çöpe atıyor doygunluktan. Dondurmayı birkaç kişi ile paylaşırsanız paracıklarınız da dondurmacının emekleri de ziyan olmaz.

Üç keredir gidiyoruz ama kumdan yapılmış heykelleri bir türlü gemedik. Siz bizim yaptığımız yapmayın, Folklore Festival'e mutlaka bir uğrayın.

Festivalden görüntüler
Her yıl Eylül ayının ilk haftasonu düzenlenen yarışmada ise bu sene de ODTÜ Sporcuları güzel performanslar sergilediler. Yolunuz Burgaz'a bu tarihler arasında düşerse Mladost Hall'daki yarışmaya uğramanızı tavsiye ederim.

Eve dönmeden bir markete uğrayıp Camembert, Emmanter, Blue Danish gibi normalde çok pahalı olan peynirlerden alırsanız dönüşte kahvaltılarınız daha bir keyifli olur, benden söylemesi!


 Son olarak harika ötesi mıknasımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum:
Çok şahane değil mi?

This beautiful small city is located at the west side of Black Sea with huge sandy coast. Although there are not much to see, the feeling of lightness and easy-going life style will embrace you soon after you step out your bus.

We have chance to get to know Burgas because of traditional WDSF Dance Sport Competition held on beginning of September every year. If you visit Burgas at these dates, I recommend you to take a look this event at Mladost Hall.

At the city center, Alexandrovsky street is a pedestrian area to spend beautiful time. There are lovely cafes, small souvenir shops and ice-cream kiosks. Try huge ice-creams but do not forget to share one cone with somebody else, otherwise you may see Burgas Hospital :).

There is a large park on the top of the hill right next to the coast with a gorgeous sea view. You can visit zoo, spend some time at small amusement park or just walk to feel free and happy.

For dining, you should try traditional Bulgarian franchise Happy Bar & Grill. Rich menu with additional sushi offerings and beautiful and friendly waitresses will definitely make you happy.

Before you head to Burgas, leave problems at home and spend an unforgettable holiday.

Yorumlar

  1. Bulgaristan ve balkan ülkelerine yapılacak gezilerde seyahatlerde rehberlik ve ulaşım hizmeti verilir.

    http://www.edirnetaksi.com

    YanıtlaSil

Yorum Gönder