ESKİŞEHİR

[30 Haziran - 1 Temmuz 2012 tarihlerinde oradaydık.]

Şehrin tam ortasından akan çirkin, pis kokulu bir çay, İç Anadolu'da görmeye alıştığımız düzensiz ve sevimsiz kentleşme ve kimsenin önemsemediği kendi halinde bir şehir. Böylesi bir manzara aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz güzeller güzeli bir şehre ancak isteyen, inanan, sağduyulu ve ileri görüşlü bir belediye başkanı ve onun değerli ekibi sayesinde dönüşebilir. Tabi ki Yılmaz Büyükerşen'den bahsediyorum.

Eskişehir

Anadolu Üniversitesi'nin beraberinde şehre getirdiği genç ve aydın kesimin de yardımıyla bu sıradan İç Anadolu şehri, gezilerde tercih edilen bir Avrupa şehri haline dönüşmüş. Porsuk çayının ıslah edilmesi, yeniden yapılandırılması ve çevresinin düzenlenmesi ile şehir şimdiki çehresine kavuşmuş.

Eskişehir heykellerine bir örnek
Şehrin özellikle merkez kısmında manidar heykeller göze çarpıyor. Sokak lambaları, banklar, Porsuk Çayı'nın etrafını saran trabzanlar zevk sahibi tasarımcılar tarafından şehre kazandırılmış.
Eskişehir Merkezi
Şehre modern bir görünüm kazandıran bir diğer yenilik ise Tramvay. Şehirde her yere rahatlıkla ulaşabilmeniz için hazır şekilde beklemesinin yanı sıra sadece varlığıyla mekanlara renk katıyor.

Eskişehir'de tramvay

Eskişehir güzelliği
Şehri Porsuk üzerinden gezi tekneleri veya romantik gondollarla gezebilirsiniz.

Eskişehir gondolları
Porsuk Çayı kenarındaki geniş yaya yolları ve geniş keyifli kafeler de gezi için bu güzel şehri gezmek için ayrı bir tercih sebebi. Ben hayallerimin gerçege dönüştüğü Traveller's Cafe'yi önereceğim tabi ki sizlere. Gezi rehberleri, dünyanın dört bir yanından toplanmış anılar ve dünya mutfağıdan leziz örneklerle kendinizi harika hissedeceğiniz çok keyifli bir mekan.
Traveller's Cafe - Eskişehir
Ama Eskişehir'e özgü bir şeyler yemek isterseniz çiğ börek - ayran ikilisini son derece uygun fiyatlara bir çok yerde bulabilirsiniz.
Çiğ Börek
Şehrin merkezi dışında da geliştirilmiş bir çok harika yer var. Bunlardan biri sanırım şu anda temizlik sorunları sebebiyle kapalı olan İç Anadolu'nun tek sahili, umarım problemleri çözerler ve tekrar açılır.

Eskişehir Sahili
Bir diğer keyifli gezi mekanı Bilim Sanat ve Kültür Parkı. Kütahya yolu üzerindeki park büyük korsan gemisi ve dev şatosu ile özellikle çocukların ilgisi çekiyor. (Kaynak. http://www.eskisehir-bld.gov.tr/eskisehir_hakkinda.php )

Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nda çocuklar =)
Bilim Sanat ve Kültür Parkı - 1

Bilim Sanat ve Kültür Parkı - 2
Çok uzaklara gitmeden hızlı trene binerek yakıncacık Eskişehir'e giderek Avrupa şehirlerinde Türkler yaşasa nasıl olur sorusunun cevabını rahatlıkla bulabilirsiniz. Yılmaz Büyükerşen'e tekrar kocaman alkışlar. Darısı diğer şehirlerimizin başına.

Yorumlar

  1. Bu güzel çalışmanız için sizleri kutluyorum. Başka bir facebook sayfasında Dünyadaki deniz müzeleri ve benzer gemileri araştırmaya kalktım. kültür merkezinin resimlerinden birisinde türkçe b,r yazı görünce kandimi Eskişehirde ve sonrada sayfanızda buldum Teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder