ÇEŞME

For English, please scroll down the page.

Bir okul müdürüyle İzmir kültürünün diğer şehirlerden ne kadar farklı olduğu hakkında sohbet ediyorduk. Haftasonu ders koyup koymama konusunda tartışırken o son noktayı koydu:
 "Kasım sonuna kadar haftasonları kimseyi bulamazsınız. Çeşme sezonu ancak o zaman biter".

İzmir İli ve İlçeleri

İzmir ahalisi haftasonları ve fırsat buldukları her boşlukta soluğu Çeşmedeki yazlıklarında alıyorlar. Bu İzmirlilere özgü tatil mekanı son bir kaç yılda özellikle İstanbulluların keşfiyle beraber inanılmaz bir popülerlik yakaladı. Artık yaz sezonu ve resmi tatillerde sokaklarda adım atacak yer bulmak zor.

Çeşme Haritası / Map
Ailemin yaşadığı Urla'ya her gidişimizde komşu belde Çeşme'ye de mutlaka bir kez uğruyoruz. Bu sefer de diğerlerinden farklı olmadı. İlk durağımız Ildırı'ydı. Ildırı'nın yerlisi buraya Ildır diyor, ama tabelalarda ismi Ildırı diye geçiyor. Geçen yıl Fatmagül'ün Suçu Ne dizisiyle ünlenmiş bu minik beldeyi harika bir evin penceresinden görme fırsatımız oldu. Annecimin tatlı dostu bize evinin kapılarını açarak Ildırı'ya kısa sürede bağlanmamızı sağladı.

Ildırı'da konuk olduğumuz evin manzarası
Ev sahibesiyle sohbetler 
Ildırı merkezi
Ildırı'dan sonra tabi ki Alaçatı yollarına düştük. Denizi görmeden bu kadar meşhur olan bir Ege kasabası daha görmeniz zor. Dar sokaklarında sanki bir Yunan adasındaymışcasına sizleri çeken muhteşem butik oteller, restoranlar ve dükkanlar Alaçatı'nın neden bu kadar sevildiğini anlamamız için yeterli.
Alaçatı Yel Değirmenleri ve oğluşum Doruk
Alaçatı'ya tepeden giriliyor. Yokuş aşağı kıvrılıp ana yürüyüş caddesine ulaşıyorsunuz. Tepede sizleri Alaçatı'nın sembolü yel değirmenleri karşılıyor.

Alaçatı Manzaraları - 1
Alaçatı'nın girişinde bizim çok keyifle mideye indirdiğimiz Kumrucu Şevki bulunuyor. Şubelerini İzmir ve civarında da bulabileceğiniz mekan harika kumrularıyla sizi mest edecektir.

Kumrucu Şevki
Alaçatı Manzaraları - 2
Alaçatı'nın ortasındaki Kahve
Ara sokaklar - Alaçatı
Alaçatı sokakları
Alaçatı'da bütün yemek mekanları son derece kaliteli ve keyifli. Ama Köşe Kahve'de güzel bir tatlı eşliğinde kahve içmenizi şiddetle öneririm.

Alaçatı
Yoldan aşağı yürüdüğünüzde sağ tarafta bir incik boncuk pasajı bulunuyor. Bu pasajın sonunda ise uygun fiyatlı serin bir kahve sizleri karşılıyor.

İncik boncuk pazarı - Alaçatı
Alaçatı Manzaraları - 3
Alaçatı Manzaraları - 4

Alaçatı'nın bir başka özelliği de harika bir rüzgar sörfü mekanı olması. Merkezinden biraz ileride deniz kenarında rüzgar sörfü sevenler için muhteşem olanaklar saklı. Suyu inanılmaz soğuk ama pırıl pırıl mavilik insanı yine de içine çekiyor.

Yıllar önce Alaçatı'da sörf denemelerim
Çeşme'nin artık yeni bir çekim noktası daha var: Çeşme Marina. Gerçekten harika bir atmosferi olan bu tatlı marinaya mutlaka uğramanızı öneririm.
Çeşme Marina'dan görüntüler
Çeşmenin bir diğer ilgi çekici mekanı ise Yıldızburnu. Burada yine tatlı kafeler özellikle akşamları size keyifli zamanlar sunuyor.
Yıldızburnu'nda No.15
Aya Yorgi ise minicik göl gibi bir koy. Burada gündüzleri denize girebilir, gece ise Paparazzi'de Çeşme eğlencelerine konuk olabilirsiniz.

Ayayorgi Koyu

Ilıca devasa bembeyaz sahili ve Alaçatı'ya taban tabana zıt ılık dalgalı denizi ile bütün bir yaz boyunca her kesimden insanın ferahlamasını sağlıyor. Ünlü Shereton Oteli de bu koyda.

Ilıca Sahili - Kış Manzarası. Yazınki dalgalı ve kalabalık halinin tam tersi
Son olarak çok sevgili mıknatısımı sizlerle paylaşıyor ve Çeşmede sizlere keyifli vakitler diliyorum.Çeşme has been one of the favorite vacation destinations of people living in İzmir for a very long time. However, for the last four years, it popularity increased exponentially soon after discovered by the İstanbul celebrities.

It is thirty minute away by car from the İzmir city center. There are a lot of attractions for travelers in this small peninsula.

One of the best destinations is of course Alaçatı. This small town is extremely beautiful with its boutique restaurants  cafes and hotels. Alaçatı is also famous because of its offerings for wind surf lovers. I recommend you to spend some time at Köşe Kahve, having some coffee and trying one of the delicious deserts. 

Yıldızburnu is another destination if you want to spend some peaceful time after sun goes down in high quality cafes and restaurants.

Ayayorgi is a small bay during day time you can enjoy the lake-like water and in the evening you can dance with the great music at Night Clubs.

Ilıca offers you a warm water with huge sandy cost. During summer it is extremely crowded but in winter the calm water with white sand looks like you are in some tropical island.

Hope you will enjoy your trip to Çeşme! 

Yorumlar

 1. Çeşme'de Çiftlikköy'de sakız ağacı çiftliği var. Sakız ağaçlarını seviyorsan tavsiye ederim. Onlar dünyada sadece Çeşme'de ve Sakız adasında yetişebiliyor. Bu bile Çeşme'nin ne kadar değerli bir yer olduğunu gösteriyor.

  Umarım İstanbullular burayı da istila edip Bodrum'a dönüştürmez.

  YanıtlaSil
 2. Kıvırcık Gezgin
  Sanal dünyada çok yeni bir gezi bloggerı olarak ilgiyle takip ediyorum. Elinize yüreğinize sağlık.

  http://gezmeci.wordpress.com/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder