BODRUM

Bodrum şehir merkezi girişindeki efsane tabela
Herkesin kendine özel bir Bodrum'u vardır. Şüphesiz Halikarnas Balıkçısı'nın Bodrum büyüsü, çoğu kişinin olduğu gibi tepeden kale ve marina manzarasıyla karşılaştığında başlıyor.Benim Bodrum aşkım ise nefretle başladı. Güzel aşkım Erdek'imde geçirdiğim en değerli anların bir kısmını Bodrum'la paylaşmamı istediklerinde ailemle kavga etmiştim. İstemeye istemeye zorla gittiğim gezi aramızdaki buzları henüz eritememişti. Ta ki ailecek Bodrum'da bir yazlık almaya ve minik yiğenimin yanında bir tatil geçirme imkanına sahip olmaya karar verinceye dek.

Benim Bodrum'um Gündoğan Bodrum'udur. Eviminizin başını yasladığı mükemmel Gündoğan denizinde yüzmeyenler için üzülen bir Bodrum aşığıyım. Ama burada tarafsız olmaya ve ilk defa bu harika beldeye gezi düzenleyenlere yol göstermeye çalışacağım.
Muğla'da bulunduğu yer
Muğla
Bodrum, Muğla'nın bir ilçesi ve kuzeybatısındaki bir yarımadası. Diğer tatil beldelerinden farklı olarak tek bir merkeze kurulu değil. Yarımadanın her köşesi size farklı bir tatil deneyimi sunan farklı merkezleriyle ünlenmiş durumda. Tabi ki ana merkez, yani Bodrum'un kendisi, yukarıda Halikarnas Balıkçısı'nın tepeden görünüşüne aşık olduğu güney körfezi içinde yer alıyor ve yarımadanın kalbi özellikle gece hayatı konu olduğunda burada atıyor.

Şimdi merkezden başlayarak bölge bölge kısa bilgiler vererek devam edeceğim.

Bodrum'u gezmeye başlamadan önce gittiğiniz her yerde en fazla üç katlı, düz çatılı, begonvillerle süslenmiş bembeyaz evlerden başka binalar görmediğinize şaşırmamanızı size hatırlatmak istiyorum.

Bodrum Evleri

BODRUM 

Bodrum merkez haritası
Otobüs garının merkezin tam kalbinde olmasından ötürü ulaşım için bu yolu seçenlerin ilk durağı ister istemez Bodrum'un merkezi oluyor. Gardan Cevat Şakir Caddesi üzerinde dümdüz aşağı inerseniz kendinizi Bodrum Kalesi'nde ve harika marina manzarası içinde bulursunuz. Bodrum marinası şehrin diğer tarafına kıyasla daha yeni ve tabi ki daha kalbur üstü insanlara hizmet veriyor. 

Marina'da dükkanlar
Marina'ya giderken sağda Liman Köftecisi'ni göreceksiniz. Mutlaka vakit ayırıp bir liman köfte yiyin.
Marina'da keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra kaleye geri dönerek şehrin turistik eski tarafına geçebilirsiniz. Ama öncesinde kale ile ilgili bir kaç bilgi (Kaynak:  http://tr.wikipedia.org/wiki/Bodrum,_Mu%C4%9Fla):

Dünyanın 7 harikasından Mavsolos'un Mozolesi Halikarnassos şehrinde inşa edilmiştir. Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Kaleyi 15. yüzyılda Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Papa kalenin bitmesi için kalenin yapımında çalışanlara endülijans kağıtları dağıtmıştır. Bodrum şehri Anadolu toprakları üzerinde en son ele geçirilen hristiyan toprağıdır. Şehir II.Mehmet zamanında kuşatıldıysa da ancak I. Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilebilmiştir. Bodrum Kalesi bugün Dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. 
Sualtı Arkeoloji Müzesi gezmesi çok keyifli bir müze. Çok sıcak olmayan bir yarım gününüzü sabahtan buraya ayırmanızı öneririm.
Kaleden çıkıp aşağı yürüdüğünüzde eğer sağ tarafa ilerlerseniz ünlü Barlar Sokağı'nı görebilirsiniz. Sokağa girmeden sağ tarafta Hadi Gari'nin hemen öncesinde harika bir tostçu var. Girişi aşağıdan ama yukarıya terasa çıkıp manzara seyrederek özel tostlarından birini yiyip ayran içmelisiniz. Daha sonra barlar sokağını uzun uzun gezebilirsiniz. Burada, her barlar sokağında olduğu gibi eğlence mekanları, restorantlar, turistik eşya satan dükkanlar ve ünlü mağazalar bulunuyor. Geç saatlerde yaya trafiğinin sıkışıp durduğuna çok kez tanık olmuşumdur. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız burası pek size göre değil demektir.

Barlar sokağında Kule Bar ve Körfez Bar, alternatif müzikleriyle gidilmeye değer yerler bana göre.
Kule Bar
Bu sokağın bir diğer özelliği harika meyveli tartlarıyla ünlü Yunuslar Karadeniz Pastanesi. Buradan bir tart alıp deniz kenarında keyifle yemenizi öneririm.
Yunuslar Karadeniz Pastanesi
Barlar Sokağı'nı dümdüz yürüyüp yolun sonuna kadar giderseniz en son ünlü Halikarnas Gece Kulübü'ne ulaşırsınız. Açıkcası bunca yıldır hiç gitmedim, o yüzden ne desem yalan olur. Fakat Barlar Sokağı'nın içinden girdiğiniz ve gece belli bir saatte denize açılan Catamaran gerçekten görmeye değer.
Son olarak Barlar Sokağı'nda benim aklımda kalan bir de ünlü Engin Dalyancı'nın camdan balıklarını sattığı harika dükkan. Bodrum'a özgü bu özel tasarımları görmenizi öneririm.
Engin Dalyancı

 GÜMBET

Gümbet, Bodrum'dan sonra karşınıza çıkan ilk koy. Buraya giderken yolda sağda Oasis'i göreceksiniz. Açık formuyla Bodrum'luların neredeyse tek alışveriş merkezi. İlginizi çekiyorsa ziyaret edebilirsiniz.
Oasis Alışveriş Merkezi
Tekrar Gümbet'e dönelim. Burası İngilizlerin çok rağbet gösterdiği, ve Bodrum'dan çok Marmaris'e benzeyen bir koy. Denizi taşlı ve genelde çok kalabalık oluyor. Buradaki barlar sokağı daha çok Irish Pub'lar, Karaoke Barları gibi turistlerin keyif aldığı mekanları içinde barındırıyor.

Gümbet biz dansçılar için yarışmaların yapıldığı Binnaz Karakaya Spor Salonu nedeniyle farklı anlamlar da içeriyor. Ama genel olarak ben tatilimi burada geçirmek istemem, sizleri bilmem.

BİTEZ

Bitez'e hiç gitmemiş bile olabilirim. Yine de çok büyük bir yabancı turist mıknatısı olmadığını biliyorum. Ünlü Bitez Yalısı, şarkıdan da anlaşılacağı gibi burada bulunuyor. Daha çok yazlıklar ve yerli turistlerin tercih ettiği ucuz otelleriyle biliniyor.

Şu an tam olarak nerede olduğumuzu görmeniz için haritayı tekrar paylaşıyorum:


ORTAKENT

Adı üstünde, yarımadanın tam ortasında bulunuyor. Burada Yahşi ve Aspat sahillerini görebilirsiniz. Gece hayatından çok gündüzleri yüzmeye gelenlerle kalabalıklaşıyor.
Aspat Beach
 Ortakent yolunda aralıklarla güzel yel değirmenleri de görmeniz mümkün.
Bodrum Yel Değirmenleri

AKYARLAR

Akyarlar'ın en büyük özelliği pırıl pırıl denizi ve dümdüz kumsalı. Sahil küçük de olsa yüzmek için harika bir mola verebilirsiniz burada.
Akyarlar Denizi

TURGUTREİS
Turgutreis pazarı
Limanı ve cumartesi günleri kurulan giyim ve yemek pazarıyla ünlü bu belde, Bodrum gibi oldukça büyük ve merkezi gezmeye elverişli. 
Turgutreis, Bodrum
Turgutreis
Turgutreis'de Camel Beach denen genişliği ve uzunluğuyla ünlü bir sahil bulunmakta. Genelde gezi teknelerinin de uğrak yeri olan bu kumsal kova kürek ile denizde oynamasını istediğiniz çocuklarınız varsa sizin için ideal.
Camel Beach

GÜMÜŞLÜK

Bu kendine özgü harika koyu, Bodrum'a geldiğinizde mutlaka görmenizi öneririm. Tepeye parkedip yokuş aşağı yaya olarak indiğiniz Gümüşlük'te sizi hediyelik eşyalar, takılar, gümüşlerin satıldığı minik bir pazar karşılıyor. 

Akşamüstü güneşin batışını seyretmek için deniz üstünden yürüyerek gidebileceğiniz tavşan adasına mutlaka uğrayın.
Daha sonra kumsala yerleştirilmiş masalarda harika bir rakı-balık ziyafeti çekin kendinize.
Yüzmek için değil ama bambaşka bir keyif yaşamak için mutlaka uğramanızı öneriyorum.

YALIKAVAK

Yalıkavak denildiğinde aklıma perşembe günü kurulan harika pazarı, kıyıdaki güzel pastanesi, şimdilerde yeni yapılan marinası ve zorla Erdek'ten uzaklaştırılarak gittiğim Club Filipper geliyor. 
Yalıkavak marina


GÜNDOĞAN

Bu harika koyun denizini ne kadar anlatsam da boş. Dümdüz limonata gibi suyuyla sizi her zaman yüzmeye davet ediyor. Yukarda resimde gördüğünüz halk plajı var, ama ücret ödeyerek de bir çok tesiste keyifli zaman geçirebilirsiniz.

GÖLTÜRKBÜKÜ

Aslında iki farklı kültürü içinde barındırıyor Göltürkbükü: biri Gölköy diğersi ise Türkbükü. Özellikle Türkbükü maddi imkanları yüksek hatta biraz sosyete olan insanlara hitap ediyor. Fakat geceleri sahil boyunca yürüyerek harika atmosferini tatmak için Karun olmaya da gerek yok.
Konaklamak için bütçeniz elverirse Mavi Suite'te kalmanızı öneririm. Muz ağaçlarının orman olduğu harika bir otel.
Gece Ship A Hoy isimli mekan gidip de görülmeden dönülmeyecek bir yer.
Ship A Hoy
Ayrıca gündüzleri yüzmek için de özellikle Gölköy tarafı harika imkanlar sunuyor. Eskiden Havana olan Bianca, sosyetik isimlerin gündüzleri parti yaptığı ilginç bir mekan.
Bianca'nın hemen yanında eskiden ismi Göltur olan artık Selvi olarak bilinen sahil tesisi göze çarpabilir. Geniş çimenleri ve güzel deniziyle harika bir mekan. Ayrıca saat 17.00'de çıkan özel muhallebili kurabileyeleri yemeden sakın geri dönmeyin.

TORBA

Bodrum'un hemen girişindeki bu minik koyu, Ablamın eşi burada bir otel işletirken tanıdım. Özellikle yakınlarda Rixos, Kervansaray gibi ünlü otellerin bulunmasıyla ismi biliniyor. Kısacık sahilinde akşamüstü bir yürüyüş oldukça keyifli.
Torba

Açıkcası ben yazarken bile oralara tekrar tekrar gitmiş gibi hissettim. Umuyorum siz de gezi planlıyor olmasanız bile benim gibi içi açılmış, keyifli ve acil oralara gitme ihtiyacı içinde bulursunuz kendinizi.

Son olarak en sevdiğim mıknatıslarımdan biri olan Bodrum mıknatısım:Yorumlar

 1. bir aydir kafam patlamisti nereye gitsem, ne yapsam diye dusunmekten. gumebt'te karar kilmistim ama yazini da okuduktan sonra vazgectim. cok faydali bilgiler gercekten tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 2. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Keyifli tatiller...

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel belde Bodrum, sık sık gitme fırsatı bulabiliyorum İzmir de oturmamdan dolayı. Sizlerle de paylaşmak isterim.
  Bu arada yeni yeni başladım blog yazmaya bu konuda yolun başındayım yani. Bir bakıp değerli görüşlerinizi ve varsa tavsiyelerini paylaşırsanız çok sevinirim.
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/02/bodrum-bodrum.html

  YanıtlaSil
 4. İlk kez Bodrum'a gideceğiz.. Harika notlar, elinize sağlık!.. Çok yararlı olacak..

  YanıtlaSil
 5. bu yıl birde bodrum havaalanı transfer sorununuda çözdüm çok iyi oldu artık bodrumda çok rahatım. hem bodrum içinde de vip araçlarla hizmet veriyorlar tavsiyem www.bodrumtransferonline.com ali bey var 0 532 069 8188 arayabilirsiniz fiyatlar çok uygun araçlar da çok güzel dostlarım tavsiye ederim. :))

  YanıtlaSil
 6. bu yıl birde bodrum havaalanı transfer sorununuda çözdüm çok iyi oldu artık bodrumda çok rahatım. hem bodrum içinde de vip araçlarla hizmet veriyorlar tavsiyem www.bodrumtransferonline.com ali bey var 0 532 069 8188 arayabilirsiniz fiyatlar çok uygun araçlar da çok güzel dostlarım tavsiye ederim. :))

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir yazı olmuş, çok beğendim Bodrumu çok iyi bilen İstanbullu biri olarak.Buradaki yazılanlar Bodrumu bilmeyenlere ışık tutacak nitelikte...Ben senelerdir Bodrum Havalimanından Akyarlar da bulunan Kefaluka Oteline giderim.Tavsiye edebilirim herkese.

  YanıtlaSil
 8. başarılarınızın devamını dileriz Milas havalimanı işletme gereksinimleri ve mevsimsel değişim nedeniyle uçuş saatleri değişebildiğinden, varış ve kalkıştan 24 saat önce tüm uçuş ve kalkış saatleri onaylanmalıdır.milas havalimanı transfer tarafından Uçuş saatlerinizdeki herhangi bir değişiklik, aktarma sürenizi etkileyecektir ve bu, kalkıştan önce tekrar teyit edilmesi gerekir.biz bu durumların hepsinin çözümünü yapar sizin geliş saatinizi sürekli kontol ederiz çünkü bodrum havalanı transfer bizim işimiz bodrum Transfer

  YanıtlaSil
 9. Alanya satılık daire sahibinden Mahmutlar Ucuz Daireler en iyi fiyat Satılık Daire Mahmutlar

  YanıtlaSil

Yorum Gönder