1 Haziran 2011 Çarşamba

NEW ORLEANS

[10 Mart - 17 Mart 2007 tarihlerinde oradaydım.]

Soğuk kuzey Amerika şehirlerinden atkı, kazak ve palto ile indiğim havaalanında t-shirt düzeyine geçtiğim, tropik kokulu, havada rahatlık ve tembelliğin asılı olduğu bu şehri ilk anda sevdim. Uzun zamandır görmediğim canım dostumun beni havaalanından alması ve o zamanlar yaşadığı minik evine götürmesinin bu sevgide mutlaka bir etkisi vardır.

 
New Orleans'a özgü evlerden biri

IOWA: DES MOINES & AMES

[10 Ocak - 6 Mart 2007 tarihlerinde oradaydım.]

Bir yerlere gezmeye değil de yaşamaya gitmek insandaki her türlü motivasyonun değişmesine sebep oluyor. Çok uzun bir süre olmasa bile (6 haftalık bir konaklama), insanın rutine bağlamasına ve orayı kısa bir süreliğine bile olsa ev olarak adlandırmasına yeter.

İnsanların turistik olarak Iowa'yı gezmeyeceği varsayımımdan yola çıkarak bu yazıyı bir gezi rehberi değil bir anılar bütünü olarak paylaşmayı planlıyorum. Yolu oradan geçmiş/geçecek kişiler de belki kendilerinden bir şeyler bulabilirler.

Iowa

LÜKSEMBURG

[1 Şubat 2011 tarihinde oradaydık.]

Zavallı Lüksemburg şehri tahminimce çoğu gezginin uğrak noktası ama özellikle ve sadece burayı görmek için geleni pek az. Bunun bir çok sebebi var sanırım, birincisi diğer Avrupa ülkelerine nazaran bana göre görülecek şeylerin çok az olması. Tabi biz çok, hatta inanılmaz soğuk bir havada az vakitle gezmeye çalıştık, bunun etkisi de büyük olmalı benim bu şehir hakkındaki görüşlerim üzerinde.

Lüksemburg Almanya, Belçika ve Fransa ile çevrelenmiş minik bir Avrupa ülkesi. Nüfusu yarım milyon kadar olan bu minicik ülkede kişi başına düşen milli gelir diğer bütün ülkelerden daha yüksekmiş. Resmi adı Lüksemburg Büyük Dükalığı olan ülkenin Grandük ünvanına sahip kral tarafından yönetilen tek ülke olması da son derece ilgi çekici bir ayrıntı.