24 Şubat 2011 Perşembe

NEW YORK

[11-12-13-14 Kasım 2010 tarihlerinde oradaydık.]

New York bizim en zorlu gezilerimizden biriydi. Dans Sporu Dünya Kupası için ülkemizi temsil etmek adına federasyon tarafından görevli gittik. Çarşamba akşam üstü vardığımız New York'ta cumartesi yarışıp pazar öğleden sonra tekrar Türkiye'ye döndük. Yarışma öncesi, hele ki böyle önemli bir yarışma öncesi gezme taraftarı değiliz, o nedenle çok kısa ve öz bir gezi oldu bizim için.

Click on the neighborhood for hotel listings

BANGKOK VE PHUKET

[8 - 17 Eylül 2007 tarihlerinde oradaydık.]

Normalde yağmurlu sezona dahil olan Eylül ayının 8'inde yola çıktık. Ucuz yollarla
  (Kazakistan Havayollarını kesinlikle tavsiye etmem, mümkünse kullanmayın) 
Tayland'in başkenti Bangkok'a ulaştık. Deniz ve kanalların nemi, yemeklerin
 baharat kokusu havada bir canlı gibi asılıydı. Bambaşka bir dünya, doğu kokusu...

UTRECHT

[3 Şubat 2011 tarihinde oradaydık.]

Yakın bir arkadaşımız Utrecht'te yaşıyor. Bu nedenle orada yaşayan gözüyle gezebildik. Aslında amaç Amsterdam'dı (tren ile yarım saat içinde Amsterdam garına varıyorsunuz) fakat bir yarım günümüzü bu şehire ayıralım dedik. İyi etmişiz!

Hollanda bisiklet şehri. Beni en çok imrendiren şey bu. Ne kadar soğuk olursa olsun herkes bisikletle ulaşıyor gideceği yere. Trafikte öncelik ne yayada ne de arabada... Öncelik hep bisiklette. Dolayısıyla Hollanda'da bisiklet yolunda durursanız ölme ihtimaliniz bile var, benden söylemesi!

Utrecht'te bisikletler

STRASBOURG

[31 Ocak 2011 tarihinde oradaydık.]

Strasbourg Alman mı olsam Fransız mı olsam bilememiş bir Fransız kenti. İçinde üniversite olduğundan her yer bisiklet ve öğrenci kaynıyor. Bu sebeple kışın gezmemize rağmen saat sabah sekizde bile sokakta insan gördüğümüz nadir şehirlerden biriydi. Gerçi şehrin merkezi boştu, ama bizim hostelimizin bulunduğu nokta üniversiteye çok yakın olduğundan sokaklar kalabalıktı.

Stransbourg Haritası

COLMAR

[31 Ocak 2011 tarihinde oradaydık]

Strasbourg'u öve öve bitirememişlerdi, işte bu yüzden bütün bir günümüzü bu şehre ayrımıştık. Oysa ki kış olduğundan ve ortalarda kimsecikler olmadığından yarım günde Strasbourg gezimiz bitiverdi. Biz de çevrede şato neyin var mıdır diyerekten internette çevre mekanları taramaya koyulduk. Strasbourg'a yarım saat mesafede bir masal şehrinin resimlerini görünce düşünmeden atlayıp gidelim dedik.

Colmar, Strasbourg gibi Fransa'nın doğusundaki Alsace bölgesinin bir kenti: