AMSTERDAM

[25-29 Şubat 2012, 2 Şubat 2011 ve 4 Şubat 2008 tarihlerinde oradaydık]


Bu şehre ilk defa kiraladığımız arabanın arka koltuğunda uyurken girdim. Gözlerimi açtığımda parıl parıl bir güneşin ve kenarından ısırmalık birbirine yapışık üçgen çatılı şeker evlerin fon olduğu harika bir kanal köprüsünden geçiyorduk. "Bu şehre aşık oldum!", işte içimden geçen his tamamen buydu. Şimdi oraya yaptığımız üçüncü gezimizden döndük. O kadar ayrıntılı ve keyifli gezdik ki hepsini sizinle nasıl paylaşacağıma karar vermekte çok zorlandım ama sonunda cevabımı buldum. Bu sayfada Amsterdam ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Benim Amsterdam'ım isimli yazıda ise yaklaşık 14 kişilik bir grup ile yaptığımız iki günlük muhteşem Amsterdam gezisini okuyarak kendinize en uygun geziyi yaratabilirsiniz.


Amsterdam, dünyadaki en liberal ülkelerden biri olan Hollanda'nın başkenti. Kanallarla süslenmiş muhteşem bir Avrupa şehri. Şehrin alt metni ise yerli halktan çok turist ve orada yaşayan yabancıların aklını başından alan özgürlük mottosu. Cinsellik ve uyuşturucu kavramları gizli kapaklı kutularda saklanmıyor, aksine her yerde özgürce karşınıza çıkıyor. Bu "zıvanadan çıkmışlık" yerli halkın hiç hoşuna gitmiyormuş. Utrecht'te yaşayan bir arkadaşım Hollandalıların Utrecht'i daha çok sevdilerini, Amsterdam'dan pek de hoşlanmadıklarını söylemişti.


Amsterdam da, Viyana gibi birbiri içine geçmiş halkalardan oluşuyor. Yalnız halkanın her tarafı yuvarlak değil, bir tarafı Merkez İstasyon'a (Cetraal Station) dayanmış durumda. Özellikle görülmeye değer mekanları bu halkaların içinde bulunuyor.
Amsterdam'ın Bölgeleri
Şehri gezmek çok kolay. Yürüyerek her yere ulaşmanız mümkün (iyi bir yürüyüş ayakkabısı, güzel bir harita ve özellikle kış ayları için kalın giyecekler olmazsa olmazlardan).

Amsterdam'ı gezmeye Centraal Gar'dan başlayabilirsiniz. Damrak boyunca yürürseniz Dam Meydanı'na ulaşırsınız. Damrak'ın gara yakın kısmında kanal gezileri oluyor, hava soğuksa şehrin kanallarını oturduğunuz yerden görmek isteyebilirsiniz.

Dam Meydanı
Dam meydanı şehrin merkezi ve en önemli meydanı. Zamaninda liman olan bolge buyuk bir baraj ile bugunku haline gelmis. Burada Royal Palace bulunuyor. Önceleri belediye binası olarak tasarlanan yapı Napolyon'un işgali sonrası saraya çevrilmiş. Artık resmi resepsiyonlar dışında çok fazla kullanılmıyormuş.
Dam Meydanı ve Royal Palace
Meydanda ayrıca Madam Tussaund müzesi var. Eğer gezmek istiyorsanız yarım gününüzü ayırın ve mutlaka biletleri önceden internetten alın ki vaktinizi sırada geçirmeyin.Nieuwmarkt
Burası özellikle geceleri gençlerle dolup taşan güzel bir meydan. Meydanda eski şehir kapısı De Waag bulunuyor. Waag, artık alt katındaki güzel restorant In de Waag'a ev sahipliği yapıyor.
Nieuwmarkt Harita
De Waag

Chinatown - Çin Mahallesi
Niuwmarkt'a çok yakın olan bölge, adından da anlaşılacağı gibi bir çok çin lokantasını içinde barındırıyor. Bölgede ayrıca bir budist tapınağı bulunuyor.
Çin Mahallesi Harita
Budist Tapınağı

Red Light District (de Wallen)
Dam Meydanı'ndan Niuwmarkt'a doğru yürürseniz Red Light District denen bölgenin de içinden geçersiniz. Burada vitrinde sergilenen genç hayat kadınlarını, seks müzelerini ve seks tiyatrolarını bulabilirsiniz. Müzelerin hepsi 18:00'de kapanıyor. Fakat Red Light'ın en cafcaflı zamanları gece 12:00-02:00 sıralarında oluyor. Yani bir gecenizi buraları gezmeye adayabilirsiniz.
Red Light District
Bu bölgede ayrıca Oude Kerk denilen harika bir kiliseyi, özellikle de gotik-rönesans stili yapılmış sekizgen kulesini de görebilirsiniz.
Oude Kerk
Coffeeshop’lar
Hollanda’nın her yerinde, başka hiçbir ülkede göremeyeceğiniz Coffeshop denen mekanlar var. Bu mekanlarda özel kekler (Space Cake) ve esrar sigaraları satıyorlar. Magic Mushroom denilen halüsinatif mantarları ise eczane gibi dükkanlar, çalışma saatleri dahilinde satıyorlar. Aslında gerçek halüsinatif mantarlar 2008 yılında tamamen yasaklanmış. Yalnızca Felsefe Taşı ya da Schlerotia diye bilinen, gerçekte mantar olmayan ama slime mold kökenli halüsinatif sporları tüketmek legal. Deneyecekseniz mutlaka keyifli ve rahat bir ortamda, en az iki saat öncesinde yemek yemiş olarak deneyin. Yaklaşık 6 saat süren etkiyi azaltmak için için tatlı, kola ve C Vitamininin yardımcı olduğunu söylüyorlar.
Coffeeshop Buldog
Bilgi: Sclerotium, Mantarlar Alemi'ne ait bir canlı yapısı değil. Zamanında algler gibi mantar zannedilen ama Protista Alemi'ne ait acellular (tam bir hücre yapısına sahip olmayıp birden fazla çekirdekli bir yapı) olarak bilinen Slime Mold adındaki protistlerin, zor çevre şartlarında kendilerini korumak amacıyla oluşturdukları sert Sclerotium, işte çiğneyip halüsinasyon gördüğünüz şeyin ta kendisi aslında. Beyindeki seratonin gibi neurotransmitterleri taklit edip beyin hücrelerindeki reseptörleri uyararak aslında görmediğiniz şeyleri görüyor gibi hissedip tepki vemenize sebep oluyor. Cannabis (marihuana- etken madde tetrahyrocannibol - THC) da benzer bir etki mekanizmasına sahip. Yine neuronlardaki reseptörleri uyarıyor fakat cannabinoid reseptörleri dediğimiz hafıza, düşünce, konsantrasyon, zaman, derinlik ve koordinasyonu kontrol eden reseptörlere bağlanarak olması gerekenin tam tersini yapıyor ve zaman kavramını unutmanızı, beden koordinasyonunu kaybetmenizi ve kısa zaman önce olanları unutmanızı sağlıyor.
Slime Mold
Sclerotia
Sclerotia ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: http://www.ignatzmice.com/forums/viewtopic.php?t=15235

Waterlooplein
Burası şehrin büyük meydanlarından biri. Gündüzleri kurulan bit pazarıyla ünlü. Çevrede ünlü köprü Magere Brug bulunuyor. Bu köprü geleneksel Hollanda stili ile inşa edilmiş köprülerin en ünlüsü. Amstel Nehri üzerinde yer alan köprü, her yirmi dakikada bir açılıp nehir trafiğinin akmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Rembrandt'ın müze evi de civarda bulunmakta.

Waterlooplein
Magere Brug

Rebrandt Evi Müzesi
Meydanın yakınlarında bir iki tane görülmeye değer yer mevcut. Bunlardan biri Scheepvaartmuseum (Deniz Tarihi Müzesi). Hollanda'nın tarihi deniz seferleri üstüne kurulu olduğu için görmek isteyebilirsiniz.

File:Nederlands Scheepvaart Museum.jpg
Scheepvaartmuseum
Bir diğeri Hortus Botanicus. Tıp doktorları ve eczacılar tarafından 1638 yılında kurulan botanik bahçesi, dünyanın en eskilerinden olma ünvanını taşıyor. Utrecht ve Leiden'de yaşanan veba salgını sebebiyle çok büyük önem taşıyormuş. Şu anda bahar akşamları rahatlatıcı ve keyifli bir otam sunuyor.
Hortus Botanicus
Son olarak civarda Artis Hayvanat Bahçesi bulunmakta. 1838 yılından beri burada bulunan bahçe, kurulduğu büyük yeşil alanıyla ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

Artis Hayvanat Bahçesi - Maymun Geçidi

Museumplein
Bu meydan Amsterdam’ın en ünlü üç müzesine ve harika bir yeşil alana ev sahipliği yapıyor. Hollanda’nın en büyük ve eski koleksiyonlarını sergileyen Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve son olarak Stedelijk Müzesi bu meydanda yer alıyor.
Museumplein ve Rijks Müzesi
Eğer müze gezmeyi seviyorsanız buraya bir gün ayırmalısınız. Rijksmuseum çok büyük, Van Gogh müzesi de görmeye değer.

Museumplein harita
Begijnhof
Bu minik, sesiz ve kapalı meydan zamanında rahibelerin yaşadığı ve erkeklerin girmesinin yasak olduğu huzurlu bir yer. Artık herkese açık olmakla birlikte hala bekar bayanlar yaşamakta ve gürültü yapmak kesinlikle yasak.
Begijnhof
Begijnhof Haritası
Jordaan
Zamanında işçi sınıfın yaşadığı bu güzel bölge, harika kanal evleri, tatlı dar sokakları, coffeeshopları, küçük dükkanları ile son derece renkli ve keyifli bir mahalle.
Jordaan yukarıdan görünüşü
Jordaan
Dam Meydanı ile Jordaan arasında iki büyük klise tarafından domine edilmiş iki farklı meydan var. Bunlardan biri Noorderkerk, bir diğeri ise Westerkerk. Noorderkerk'in bulunduğu meydanda ünlü Noordermarkt bulunuyor. Pazarları organik tarım, Pazartesileri ise teksit pazarları kuruluyor.
Noorderkerk
Westerkerk, yani güney klisesi, Noorderkerk gibi bir protestan klisesi. Bulunduğu meydanda yine pazartesileri tekstil marketi kuruluyor.
Westerkerk'in sırtını dayadığı Keizersgracht (İmparator Kanalı), akşamları muhteşem bir manzara sunuyor.
Keizergracht


Rembrandtplein
Burası yine gençler arasında son derece popüler olan, özellikle yazları cıvıl cıvıl atmosferi, ortadaki minik ama rahatlatıcı parkı ve Rembrandt heykeli ile görülmeye değer diğer meydanlardan.
Rembrandt plein
Rembrandtplein harita

De Pijp
Jordaan gibi harika kafeleri ile ünlü olan bu yer, şehir merkezindeki pahalı olanlara kıyasla daha ucuz konaklama seçenekleri sunduğu için son zamanlarda öğrenciler için yeni bir merkez olmuş. İsminin (Pipe - Boru) boru gibi dar sokaklarından veya zamanında bölgede bulunan ve adı Pipe olan gaz şirketinden kaldığı söyleniyor.
De Pijp
Merkez istasyondan kısa bir tram yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu bölge aynı zamanda Albert Cypmarket'e de ev sahipliği yapmakta. Market, 600'den fazla dükkanıyla tam bir ucuz alışveriş cenneti. Şehrin çok kültürlülüğünü de yansıtan bölgede Suriye, Hint ve Türk dükkanları görmeniz de mümkün. Bu bölgeye Latin Quarter da deniyor.

amsterdam maps
De Pijp Harita
9 Sokak ( De 9 Straatjes)
Nieuwesijdes bölgesinde bulunan 9 dar sokak; muhteşem antik dükkanları, galerileri, butikleri ve cafe'leriyle farklı bir Amsterdam görmek isteyenler için ideal bir bölge. Ayrıntılı bilgi için: http://www.de9straatjes.nl
9 sokak (De 9 Straatjes)

Leidseplein
Gece kulupleri ile ünlü bu meydan, Amsterdam’daki tiyatrolara ev sahipliği yapmakta. Yazları meydanda jonglörler, müzisyenler ve çeşitli gösteriler ile son derece renkli oluyormuş.
Leidseplein
Leidseplein harita

Vondelpark
Museumplein’e son derece yakın olan bu park, Amsterdam’ın en büyük yeşil alanı olmakla ün yapmış. Parktaki heykeller ise keyifli yaz günlerine renk katmakta.
Vondelpark
Konaklama
Amsterdam’a üçüncü kez gitmeyi planlıyoruz. Bu sefer Amsterdam’ın en ünlü hostellerinden birinde, Bulldog'da konaklayacağız. Red Light ana caddelerinden birinin üstünde, altında kendilerine ait coffeeshopları da var.
Bulldog hostel odalarından biri
Zaanse Schans
Şehirde değil, çevresinde de görülebilecek bir çok güzel mekan mevcut. Özellikle ünlü Hollanda yeldeğirmenlerini görebileceğiniz Zaanse Schans, Zaan nehrinin iki kıyısına dizilmiş yeldeğirmenleriyle harika bir manzara sunuyor sizlere. Buraya arabayla gidebileceğiniz gibi Merkez İstasyon’dan 91 numaralı otobüse binip 50 dakikalık bir yolculuk ve 5 euro karşılığı da ulaşabilirsiniz. Sabah 9’dan akşam 16:00’ya kadar saat başını 25ve 56 geçe otobüsler hareket ediyor.
Zaanse Schans
Marken & Volendam
Ayrıca Hollanda’nın kuzey ucunda bulunan Marken ve Volendam köyleri, çizgifilm ve masallardaki rüya köylerini canlı görebileceğiniz harika bir fırsat sunuyor sizlere.
Volendam nerede?
Marken
Volendam

Bu arada Amsterdam'da özellikle tekne ile geziyorsanız karşınıza harika manzaralar çıkabilir:
Kanal Evleri
Kanal Evlerinin bulunduğu bir kanal
Kanal Evleri
Kanal evlerinden birinin içi
Festivaller
30 Nisan Kraliçe Günü - Koninginnedag: New Orleans'daki Mardi Gras gibi 29 Nisan gecesinden başlayan, aslında Kraliçe Juliana'nın doğumu olan fakat Hollandalıların Monarşisinin doğumgünü olarak kutlanan festival.

Kraliçe Günü
Açık Bahçe Günleri - Haziran ortası: Kanalların kıyısındaki özel mülklerin arkasında saklanmış bahçeleri görmeniz için harika bir şans.
Açık Bahçe Günleri'nde görebileceğiniz bir manzara
Hollanda Performans Sanatları Festivali - Haziran'ın ilk üç haftası: ulusal ve uluslararası opera, dans, tiytro ve konser performanslarının bu tarihler arasında ardı arkası kesilmiyor. www.hollandfestival.nl
Hollanda Performans Sanatları Festivali
Kanal Festivali (Grachtenfestival) - Ağustos: Şehir merkezindeki çeşitli bölgelerde bir konser serisi seyretme ve festival ile ilgili önemli bilgilere Prinsengracht kanalındaki yüzen sahneden ulaşabilme şansını yakalabileceğiniz bir zaman dilimi. www.grachtenfestival.nl
Kanal Festivali
Müze Gecesi - Kasım başı: 40'dan fazla müze gece boyunca kapılarını halka açıyor.

Amsterdam Dans Gecesi - Ekim: 300'den fazla sanatçı ve DJin Paradiso, Panama ve Meklweg'de dahil olmak üzere 30'dan fazla gece kulübünde çaldığı üç günlük dans ve müzik festivali. www.amsterdam-dance-event.nl
Amsterdam Dance Event
Ehü ehü bunlar da mıknatıslarım:

Mıknatıslarım
Bu arada eğer merak ediyorsanız Hollanda tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Netherlands sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfadaki özel tablo ise aşağıda:
History of the Low Countriesv · d · e
Frankish Kingdom
(5th to 10th century)
Frisian Kingdom
(600-734)
Carolingian Empire after 800
West Francia("France")Independent Kingdom of Middle Francia(Lotharingia)
(843–870)
Flanders and Lotharingia in Kingdom of West Francia
(870–880)
Arms of Flanders.svg
County of Flanders
(862–1384)
and other principalities
(10th–14th centuries)
Kingdom then Duchy of Lotharingia in East Francia ("Germany")
(880-1190)
Armoiries Principauté de Liège.svg
Prince-Bishopric
of Liège

(980-1794)

Gules a fess argent.svg
Duchy of Bouillon
(988-1795)

Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg
Imperial Abbey of Stavelot-Malmedy
(1138-1795)
Arms of the king of the Belgians (since 1921).svg
Duchy of Brabant
(1183-1430)
and other principalities
(10th–15th centuries)
Arms of the Counts of Luxembourg.svg
County/
Duchy of
Luxembourg

(963–1443)
Counts of Holland Arms.svg
County of Holland
(880-1432)
and other principalities
(10th–15th centuries)
Arms of the Duke of Burgundy (1364-1404).svg
Burgundian Netherlands
(1384–1482)
Flag of the Low Countries.svg
Habsburg Netherlands
(Seventeen Provinces)
(1482–1581)
Flag of the Low Countries.svg
Spanish Netherlands
(Southern Netherlands)

(1581–1713)
Prinsenvlag.svg
Dutch Republic
(1581–1795)
Flag of Austrian Low Countries.svg
Austrian Netherlands
(Southern Netherlands)

(1713–1795)
LuikVlag.svg
Liège Revolution
(1789–1792)
Flag of the Brabantine Revolution.svg
United States
of Belgium

(1790)

Flag of France.svg
Part of the
French Republic
(1795–1804)
and the
French Empire
(1804–1815)
Flag of the Batavian Republic.svg
Batavian Republic
(1795–1806)
Flag of the Netherlands.svg
Kingdom
of Holland

(1806–1810)
Flag of the Netherlands.svg
United Kingdom of
the Netherlands

(1815-1830)
Flag of Belgium.svg
Kingdom of Belgium
(since 1830)
Flag of Luxembourg.svg
Gr Duchy Luxembourg
(personal union)
Flag of the Netherlands.svg
Kingdom of
the Netherlands

(since 1830)
Flag of Luxembourg.svg
Gr Duchy Luxembourg
(since 1890)

Amsterdam Haritası - Ayrıntılı

Yorumlar

 1. çok başarılı bir yazı olmuş. Çok işimize yaradı. Ellerinize saglık! tesekkürler.

  YanıtlaSil
 2. İşinize yaradığına çok sevindim, çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Keyifli geziler...

  YanıtlaSil
 3. goşi hanım merhaba 4 günlük bir tatil amsterdamı gezmek için yeterli olur mu sizce?Verdiğiniz faydalı bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.
  Sevgilerle

  YanıtlaSil
 4. İyi bir planlamayla bir günde bile gezilebilir, dört gün ise oldukça iyi bence. Sadece müzelerde uzun zaman geçirmekten keyif alıyorsanız ve Amsterdam'daki bütün ünlü müzeleri gezmeyi planlıyorsanız bir gün daha ekleyebilirsiniz.

  Güzel yorumlarınız için teşekkürler, daha fazla destek isterseniz yine yardımcı olmaya çalışırım seve seve...

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkür ederim Goşi Hanım.. Desteğe ihtiyacım olduğunda sizi yine rahatsız edeceğim sanırım:) Bu arada yazılarınızı ilgiyle takip etmeye devam ediyorum.
  Sevgilerle

  YanıtlaSil

Yorum Gönder