FRANKFURT

Ocak 2008, Ocak 2010

Frankfurt çok yakın bir arkadaşımızın ablasının ve eşinin yaşadığı şehir olduğu için her gezimizde mutlaka bir günlüğüne bile uğruyoruz. Her seferinde çatı katındaki tatlı evlerinde bizi gurme yemekleri, keyifli Wii oyunları ve muhteşem sohbetleri ile ağırlıyorlar. Sezin'in sonsuz tarih bilgisi ve gezdirme sevgisi sayesinde ya bizi harika bir şekilde gezdiriyorlar ya da vakitleri olmadığı için bize muhteşem gezi planları çıkartıyor, elimize evlerindeki onlarca şehir haritalarından birini veriyor bir de üstüne yemek yiyeceğimiz güzel yerler tarif ediyorlar.

Küdenler ve nefis kahvaltı- 2010Güzel yemek demişken, eğer yolunuz kısa süreliğine bile olsa Frankfurt'a düşerse mutlaka Vapiano'ya uğrayın. Muhteşem İtalyan yemekleri, değişik sipariş verme teknikleri ve ortamı ile harika bir yer. Sanırım İstanbul'da da varmış, ama nerede bir fikrim yok.
Vapiano pizzası - 2010
Vapiano ortamı  2010
Frankfurt'un orijinal adı Frankfurt am Main, yani Main nehri civarındaki Frankfurt. Anlayacağınız üzere Main nehri şehrin içinden geçerek her güzel Avrupa şehri gibi Frankfurt'a da güzellik katıyor.

Main nehri - Demir Köprü
Bizim gibi yanında Sezin olmayanlar için harika bir Frankfurt gezi rehberi buldum. Gezilecek yerleri haritadan göstererek çok güzel anlatıyor. Aşağıda kısaca değineceğim ama ayrıntılı bilgi için: http://www.frankfurt.de/sixcms/detail.php?id=2865414&_ffmpar%5B_id_inhalt%5D=2053555

© Stadt Frankfurt am Main
Frankfurt 
1 numara ile işaretlenmiş yer Dom Katedrali. 95 metre yüksekliğindeki kulesi ile şehrin silüetine kasvetli bir hava katıyor. 

Dom - 2010
Dom'dan Römerberg'e doğru yürürseniz Arkeoloji Bahçesi'ni (2) görebilirsiniz.

3 nolu yer Kumaş Evi olarak geçiyor. 1399 yılından kalma Leinwandhaus 19. yüzyıla kadar elbise ve keten kumaş için bir satış yeri olarak kullanılmış. Şimdi sanat galerisi olarak hizmet veriyormuş.

4 ile işaretlenmiş köprü bizim az önce üstünde fotoğrafımız olan Demir Köprü. Üzerine oyulmuş su seviyelerinden zamanında suyun yüksekliğini görmek mümkün.

Gümrük Kulesi (5), Römerberg'den geri dönerken sağ köşede bulunuyor. Liman memurlaarı zamanında bu köprüde dururmuş. 6 nolu yer Wertheim evi. Savaştan sağlam çıkan tek kereste çerçeveli binası bu imiş.


Wertheim Evi
Tarih Müzesi (7), İmparatorluk Yasası'nın kopyasını da içeren büyülü bir koleksiyona sahip. İlgileniyorsanız mutlaka görün. 

Römerberg (9), şehrin büyük meydanı. Buradaki evler 1944'deki bombardımanda yerle bir olmuş ve asıllarına uygun şekilde yeniden yapılmış. Güney tarafta Eski Nikolai Kilisesi'ni (8),  ve meydanın ortasında Adalet Çeşmesi'ni (10) görebilirsiniz. İmparatorların taç giyme törenlerinde bu çeşmeden şarap da aktığı söyleniyor. Özel günlerde hala meydanın yerlerini çeşmeden değil ama bardaklardan dökülen bira ve şarap sebebiyle yapış yapış görmeniz mümkün.

Römerberg Meydanı - 2010
 Römer, meydandan bulunan bütün belediye binalarının adı da olsa asıl Römer aşağıda fotoğrafını gördüğünüz basamaklı çatılı üç binanın ortasındaki imiş.

Römer ve önündeki Adalet Çeşmesi
Taş Ev (12), 1464 yılında inşa edilmiş ve az sayıda dini olmayan gotik yapılardan biriymiş. Aradaki dar sokaktan devam ederseniz ortasında Aziz Paul kilisesinin (13) bulunduğu Paul meydanına ulaşırsınız. Kilise, 1848/49 yıllarında ilk Alman Ulusal Meclisi'nin toplandığı yer olduğu için Almanya demokrasisinin sembolu sayılmakta imiş.  

Bundan sonraki numaralandırılmış yerleri biz görmedik. Sizler için listeliyorum: 14. Aziz Leonhard Kilisesi, 15. Karmelit Manastırı, 16. Goethe Evi, 17. Aziz Katerin Kilisesi, 18. Merkez Karakolu, 19. Eski Opera Binası, 20. Nebbien'in Bahçe Evi, 21. Eschenheimer Kulesi, 22. Aziz Peter Mezarlığı, 23. Straufer Duvarı, 24. Musevi Mezarlığı.

Haritada da görebileceğiniz Zeil caddesi alışveriş mekanlarıyla ünlü tatlı bir cadde. Mimarisiyle ünlü My-Zeil Alışveriş merkezi görülmeye değer. 

Zeil -2010
My- Zeil - 2010
Küden ailesinin harikalığı sayesinde bir gün yakınlardaki ufak bir köy olan Rudesheim'a uğradık. Main nehri kıyısındaki harika manzaralı yoldan ulaştığımız köyde şansımıza bir kutlamaya denk geldik. Soğuk havaya rağmen sokaklarda şarap ve bira içen, dans eden insanlar arasında karışmak çok keyifliydi.
Yorumlar