PARİS

[5-6 Şubat 2008 tarihlerinde oradaydık.]

Güzel dünyamın her yerine yayılmış dans arkadaşlarımızdan biri de Fransa'da yaşıyordu ve bizimle Paris'te buluşup gezmeyi kabul etti. Açıkçası çok gezgin ruhlu bir insan olmadığından ilk başta endişelenmiştim ama yanılmışım, kısa zamanda gerçekten çok yer gezmemizi sağladı.

Alacakaranlıkta Maine-Montparnasse kulesinden Paris  ortada Eyfel Kulesi, kulenin önünde Champ de Mars, Harp Okulu ve UNESCO, Breteuil Meydanı, arkasında La Défense, sağ tarafında Zafer Takı ve Gaziler Sarayı, sol tarafında Paris Metro 6 numaralı hattı, metro istasyonları  yukarıdan aşağı doğru Dupleix, La Motte-Picquet - Grenelle, Cambronne ve Sèvres - Lecourbe
Paris ışıkları

Asterix okuyanlar bilir, şefin karısı sürekli "Lutesya"da yaşayan insanlara özenir, onlar gibi olmak isterdi. Aslında o Lutesya, Paris'in ta kendisi. Zamanla "Galya halkından Parisii'lerin yaşadığı şehir" (Civitas Parisiorum) diye anıla anıla adı Paris olmuş. Fransa'nın Ile-de-France bölgesinin en büyük şehri.

Lutesya aşığı Dediğimdediks
Fransa'nın Bölgeleri
Şehrin metro ağı inanılmaz, istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz:Muhteşem görkemli bir şehir, özellikle kamu binaları devasa büyüklük ve şahane güzellikte. 20 adet bölgeye ayrılmış ve bölgeler "Sıfır Kilometre" olarak bilinen Notre Dame de Paris kilisesinden başlayarak saat yönünün tersine doğru artıyor.

The Layout of Paris by district


Burada Wikitravel'dan (http://wikitravel.org/en/Paris) aldığım liste doğrultusunda Paris'i bölge bölge anlatmaya karar verdim. Her bölgede görülmeye değer yerleri liste halinde verdim (kesinlikle görülmesi gereken yerleri koyu kalın harflerle yazdım) ve bazı yerlerin fotoğraflarını da paylaştım. "Paris'e gittim ama görmedim" denmemesi gereken yerleri  resimleriyle beraber biraz da anlattım. Tabi biz oraya gittiğimizde bu listeden haberim yoktu ve bizi gezdiren arkadaşımızın sağduyusuna kendimizi bırakmıştık. Neyse ki görülmeye değer çoğu yeri yağmur ve vakit kısıntısı el verdiği müddetçe bize göstermiş.

1. BÖLGE
Şehri gezmeye kesinlikle buradan başlamanızı öneririm. Musée du Louvre, Jardin des Tuileries, Place Vendôme, Les Halles (zamanında yer altı alışveriş merkezi olarak yapılan yol seviyesinin altındaki meydan), Palais Royal, Comédie-Française, ve Arc de Triomphe du Carrousel burada bulunuyor. 
Musee du Louvre
Eğer eskiden saray olan Louvre Müzesi'nin içini gezmek istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Biri tek gün koştur koştur gezmek (gerçekten bir şey anlamayabilirsiniz, sadece Mona Lisa'yı (diğer adıyla Jakonda) görsem yeter diyorsanız tatmin edebilir. Ama uzun uzun gezmek istiyorsanız bir kaç gün buraya ayırmanız gerekir (tamamını gezmek için 28 gün gerektiği söyleniyor). Biletleri önceden almak akıllıca olabilir: http://www.louvre.fr/llv/pratique/billetterie.jsp
Jardin des Tuileries
File:Place Vendôme 4.jpg
Napoleon tarafından dikilen Vendome Dikilitaşı ve Vendome Meydanı
Palais Royal
Comédie-Française (Moliere'in Evi)
Arc de Triomphe du Carrousel

Arc du Triophe du Carrousel, Napoleon'nun askeri başarısını kutlamak için 1806-1808 yıllarında inşa edilmiş. Daha ünlü ve daha devasa olan Arc de Triomphe de l'Étoile aynı dönemde tasarlanmış ama Türkçesi  Zafer Takı olan bu devasa yapının inşaası 30 yıl sürmüş.


2. BÖLGE
Şehrin iş merkezi olan bölgede Paris Borsası, Opéra-Comique,Théâtre des Variétés, Passage des Panoramas, Théâtre des Bouffes Parisiens ve eski Bibliothèque Nationale bulunuyor.
Passage des Panoramas
3. BÖLGE
Archives Nationales, Musée CarnavaletConservatoire des Arts et Métiers, Hôtel de Soubise, eski bir ortaçağ tapınağı olan Temple'ın bulunduğu bölge, ve Marais'in (Paris'in aristokrat bölgesi) sakince olan kuzey kısmı burada bulunuyor. 
Eskiden saray olan Soubise Oteli
Soubise Oteli'inden bir Görüntü
Musée Carnavalet
4. BÖLGE
Notre-Dame de Paris,  Hôtel de Ville (Paris Vilayet Sarayı), Hôtel de SullyRue des Rosiers ve Yahudi Mahallesi, BeaubourgLe MaraisBazar de l'Hôtel de VilleMémorial de la ShoahCentre Georges Pompidoul'atelier BrancusiPlace des VosgesBibliothèque de l'ArsenalSaint-Jacques Kulesi  ve Seine Nehri'ndeki ada Île Saint-Louis bu bölgede bulunuyor.
Dosya:Notre-Dame-night.jpg
Notre Dame, en güzel Gotik eserlerden birisi ve gece Seine Nehri kıyısında gezerken görebileceğiniz en görkemli yapı. Biz içini gezemedik ama etrafından dolaştık ve özellikle çok ünlü Batı Cephesi bizi kendisine hayran bıraktı:


Ünlü Notre Dame Gargoyle'lerinden biri
Kütüphane olarak kullanılan George Pompideu Merkezi
L'île de la Cité et l'île Saint Louis
Île Saint-Louis
5. BÖLGE
Jardin des PlantesMuséum National d'Histoire NaturelleMusée de Cluny, The Panthéon, Quartier LatinUniversités La SorbonneBibliothèque Sainte-GenevièveÉglise Saint-SéverinLa Grande MosquéeLe Musée de l'AP-HP bu bölgede görülmeye değer yerlerden.
Fichier:Pantheon Paris 2008.JPG
Pantheon

La Sorbonne
Grande Mosquee
6. BÖLGE 
Jardin du Luxembourg ve SénatPlace Saint-MichelÉglise Saint-Sulpice ve Saint-Germain des Prés burada bulunuyor.
Jardin du Luxembourg
Jardin du Luxembourg
Luxembourg Bahçesi'ndeki Senat
Église Saint-Sulpice

Place Saint-Michel'deki çeşme

7. BÖLGE
Tour EiffelParc du Champ de MarsLes InvalidesMusée d'OrsayAssemblée Nationale,  Ecole Militaire, ve mega alışveriş merkezi Le Bon Marché'ı bu bölgede göreiblirsiniz.
Tour eiffel at sunrise from the trocadero.jpg
Tour Eiffel

Eiffel Kulesi, Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi 100. yıl kutlamaları nedeniyle 1889'da Paris fuarının giriş kapısı olarak  İsviçreli Maurice Koechlin'in siparişi üzerine Stephen Sauvestre ve meslektaşı Emile Nouguier tarafından tasaranmış ve şehrin silüetinde bulunmasına 20 yıl izin verilmiş, fakat boyundan dolayı Atlantik ötesi ileşimi sağladığından sonrasında da kalmasına izin verilmiş. İlk başlarda Paris'in güzelliğini bozduğu için sanat ve edebiyat çevreleri tarafından protesto edilse de artık şehrin Demir Bayan'ı olarak çok sevilmekteymiş. Çıkabileceğiniz en üst yüksekliğe çıkıp muhteşem Paris manzarasını yukarıdan görmenizi öneririm. Buradan baktığınızda ayrıca inanılmaz bir şehir planlamasını da gözlemleyebilirsiniz.
Dosya:Champ de Mars from the Eiffel Tower - July 2006 edit.jpg
Parc du Champ de Mars: Eiffel Kulesi'ni fotoğraflamak için en doğru bölge
Les Invalides
Ecole Militaire
Le Bon Marche

Musee d'Orsay
8. BÖLGE 
Champs-ElyséesArc de TriomphePlace de la Concorde, le Palais de l'ElyséeÉglise de la MadeleineJacquemart-Andre MuseumGare Saint-LazareGrand Palais ve Petit Palais burada bulunuyor. 


Champs Elysees, Concorde Meydanı'ndaki Luksor Dikilitaşı'ndan başlar ve Zafer Takı'nın bulunduğu Charles de Goulle Meydanı'nında biter.  Paris'lilerin Axe Historique dedikleri bu uzun çizgi üstünde Champs Elysees dışında Lourve Müzesi, Arc de triomphe du Carrousel, Tuileries Bahçesi ve Luksor Dikilitaşı ve biraz batıda Paris dışında kalan Arche de la Défense  bulunur.

Avenue des Champs-Élysées street sign, Paris, France - 20100619.jpg
Champs Elysees
Bu devasa cadde aslında çok geniş bir alışveriş caddesi ve şehrin planlanmasında önemli bir rol oynasa da bizim için bir hayal kırıklığıydı. Sadece caddenin sonundaki Zafer Takı muhteşem güzellikte ve insanı büyülüyor. 
Arc du Triomphe

Palais des L'Elysees
Gare Saint-Lazare 
Concorde Meydanı muhteşem binalarla çevrelenmiş, Fransa'nın ikinci en büyük meydanı. La Grande Roue, 1900 senesinde inşa edilmiş devasa bir dönme dolap olup 1980'lere kadar dünyanın en büyük dönme dolabı ünvanını korumuş. Burada 14. Louis ve Marie Antoinette gibi ünlüler idam edilmişler. Meydandan ünlü La Madeleine Kilisesi'ni de görebilirsiniz.


Concorde Meydanı

Place de la Concorde
La Madeleine Kilisesi
La Grande Roue
Grand Palais
Petit Palais
Jacquemart-Andre Museum
9. BÖLGE
  Opéra GarnierGaleries Lafayette (alışveriş merkezi), Musée Grévin (Madam Tussaund gibi balmumu müzesi), ve Folies Bergère bu bölgede ziyaret edilebilir.
Opéra Garnier
Galeries Lafayette
Folies Bergere, Moulin Rouge gibi ünlü bir kaberet
10. BÖLGE
 Canal Saint-MartinGare du NordGare de l'EstPorte Saint-DenisPorte Saint-MartinPassage BradyPassage du Prado, ve Église Saint-Vincent-de-Paul burada görülebilir.
Porte Saint-Denis

Bölge tanıtımlarının tam yarısında tekrar bir bölge haritası koymam takibinizi kolaylaştıracaktır:


Paris'in Bölgeleri

11. BÖLGE
 Rue Oberkampf'ın restoran ve barları (buradaki çin lokantaları hem ucuz hem leziz), BastilleNationNew Jewish QuarterCirque d'Hiver, ve Église Saint-Ambroise burada bulunuyor.


Bastille, eskiden Bastille Hapisanesi'nin bulunduğu ve Fransız Devrimi'nin başladığı nokta olma ünvanını aldıktan sonra taşları tektek sökülerek yıkılan hapisanenin yerine dikilen anıt ile anılan meydandır.
Nation
Cirque d'Hiver
Église Saint-Ambroise
12. BÖLGE
 Opéra BastilleBercy Olimpiyat Parkı ve Köyü, Promenade PlantéeQuartier d'AligreGare de LyonCimetière de PicpusViaduc des arts, Bois de Vincennes, ve Zoo de Vincennes burada görülebilir.
Opéra Bastille
Bercy Olimpiyat Parkı
 Promenade Plantee
Gare de Lyon
Viaduc des Arts
Bois de Vincennes
13. BÖLGE
 La Petite Asie Mahallesi, Place d'ItalieLa Butte aux CaillesBibliothèque Nationale de France (BNF)Gare d'AusterlitzManufacture des GobelinsButte-aux-Cailles ve Pitié-Salpêtrière Hastanesi 13. Bölge'de bulunan önemli yerlerden.
Pitié-Salpêtrière Hastanesi
14. BÖLGE
  Cimetière du MontparnasseGare MontparnasseLa Santé PrisonDenfert-RochereauParc MontsourisStade CharlétyCité Internationale Universitaire de Paris, ve Paris Catacombs burada görebileceğiniz yerlerden.
Paris Catacombs 


15. BÖLGE
 Tour MontparnassePorte de VersaillesFront de SeineLa Ruche ve Saint-LambertNeckerGrenelle and Javel Mahalleleri burada bulunuyor.
 Tour Montparnasse
Front de Seine
16. BÖLGE
 Palais de ChaillotMusée de l'Homme, the Bois de BoulogneCimetière de PassyParc des PrincesMusée Marmottan-MonetTrocadéro, ve Avenue Foch burada görebileceğiniz yerlerden.


Trocadero

Palais de Chaillot

Musée de l'Homme
17. BÖLGE
  Palais des CongrèsPlace de ClichyParc MonceauMarché Poncelet, and Square des Batignolles burada görülebilir. 
Palais des Congrès
Square des Batignolles 

Place de Clichy

18. BÖLGE
MontmartrePigalleBarbèsBasilica of the Sacré CœurÉglise Saint-Jean-de-Montmartre, ve Goutte d'Or burada bulunuyor.


Paris dendiğinde aklıma iki yer geliyor: biri devasa Concorde meydanı (açıkcası büyüklüğündeki samimiyetsizliği beni rahatsız etmişti), diğeri ise Ressamlar Tepesi olarak da geçen Montmarte. Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden biri. Ünlü Metropolitan metro istasyonunda inip Moulin Rouge'un bulunduğu caddede biraz dolanıp sonra muhteşem kumaşlar ve dans malzemeleri satan dükkanların arasından yukarı tırmanırsanız harika Sacre Coeur'u görebilirsiniz. Merdivenlerden tırmandıktan sonra bu şahane basilikanın önünden manzaraya bakıp sonra yan tarafa yürürseniz orada Montmarte bulunuyor. 
Metropolitan Metro İstasyonu girişi
Moulin Rouge
Sacre Coeur
Montmarte: Muhteşem Krem Brüle yemenin tam yeri
Krem Brüle
Église Saint-Jean-de-Montmartre19. BÖLGE
Cité des Sciences et de l'IndustrieParc de la VilletteBassin de la VilletteParc des Buttes ChaumontCité de la MusiqueCanal de l'Ourcq, ve Canal Saint-Denis bu bölgede bulunuyor.
Cité des Sciences et de l'Industrie ve Parc de la Villette

Canal Saint-Denis

20. BÖLGE
Cimetière de Père LachaiseParc de Belleville, ve Belleville ve Ménilmontant mahalleleri burada bulunuyor.
Parc de Belleville

LA DEFENSE  
Her ne kadar resmi olarak şehrin bir parçası olarak sayılmasa da, şehrin batı köşesindeki bu gökdelen bölgesi modern mimarisi ile şehrin görülmesi gereken mekanlarından. 
Grande Arche de la Defanse

Grande Arche de la Defanse, Zafer Takı'nın tam karşısına inşa edilmiş modern bir tak ve Paris'in moderleşmeye karşı tutumunu sergiliyor.
La Defense


VERSEILLES SARAYI
Şehrin biraz dışında olan saray şu anda müze olarak kullanılmakta. İlginç bir ayrıntı ve Fransızların titizlik ile ilgili bakış açısını ortaya koyan bir anektod olarak sarayın yapımında tuvalet kullanılmadığı söylemek istiyorum. Bu sarayın zamanında ünlenmiş kokusunun sebebi buymuş.
Versailles Sarayı Bahçesi
Versailles Sarayı
Dosya:Map of Versailles in 1789 by William R Shepherd (died 1934).jpg


DISNEYLAND RESORT PARIS
İçinde çılgın bir çocuk taşıyan herkesin görmesi gereken bir mekan. Ben ki eğlence aletlerinden ölesiye korkuyorum (bakınız Florida), yine de sadece oyuncak gibi ortamı için bile gidilecek bir yer. Önceden bilet alıp sabah erkenden gitmenizi, mümkünse  hafta içi bir güne denk getirmenizi öneririm.


Girişi bile heyecan verici
Ünlü ŞatoGördüğünüz gibi Paris uçsuz bucaksız bir şehir ve her yeri gezmek için bir ay gerekiyor. Dolayısıyla görmeye değer bulduğunuz yerleri metro haritasından işaretleyip, rahat ayakkabılar, bir fotoğraf makinesi ve günlük metro bileti alarak işaretlediğiniz yerleri keyifle görebilirsiniz. Sakın her yeri görmeye heveslenmeyin, yoksa yetişmediği için çok üzülürsünüz.
Yorumlar

  1. Çok güzel ve detaylı anlatmışsınız. Haziran da gitmeyi planlıyorum. Yazınızı tekrar tekrar okuyacağım. Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder