MÜNİH

[ Ocak 2010  - Ocak 2011 tarihlerinde oradaydık.]

Bavyera eyaletinin büyük başkenti Münih, bizim için Ocak sonunda yapılan ve düzenli katıldığımız Pforzheim WDSF OPEN dans sporu yarışması öncesi keyifli bir durak. Özellikle ikinci gidişimizde konakladığımız muhteşem Wombat Hostel ile kalbimizdeki yerini sağlamlaştırdı. Münih, Berlin veya Viyana'da konaklamayı planlıyorsanız mutlaka Wombat City Hostel'i tercih edin.

Wombat City Hostel ortak alan
Wombat'ta biz
Münih'te toplu taşıma aracına binmeye hiç ihtiyaç duymadık. Her yer gerçekten yürüyüş mesafesinde. Sadece Allianz Arena ve BMW müzesini gezmek için metroyu kullnaıyorsunuz. Yakınlardaki Neuschwanshtein kalesini görmek istiyorsanız da mutlaka bir tura katılmanızı öneririm.
Munich map
Münih Haritası
Gezimize her seferinde Karlsplatz'danNeuhauser Strasse'ye doğru başladık. Karls-Platz yazları, özellikle de Octoberfest zamanı bir şölen alanı oluyor, fakat bizim gittiğimiz soğuk kış gününde bahsedilen şölen havasını pek veremiyordu.
Karlsplatz - Yaz hali
Kalevari bir tak ile girilen Neuhauser, trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi.
Karlsplatz'dan Neuhauser Caddesi'ne giriş
Bu caddeyi devam ettiğinizde önce Frauenkirche ile karşılaşıyorsunuz.
Cathedral Church of Our Lady (Frauenkirche)
Frauenkirche
Daha da ilerlediğinizde Marienplatz'da buluyorsunuz kendinizi. Burada devasa güzellikte belediye binası (Rathaus) ve St. Peterkirche bulunmakta.
Marienplatz'da Rathaus yaz hali
Marienplatz'da Rathaus - kış 
Marienplatz'da St. Peterkirche
Bu meydandan devam ettiğinizde tarihi bir bina olan Alter Hof ile karşılaşıyorsunuz.

Alter Hof
Burayı devam ederseniz Münih'in ünlü Hofbrauhaus'unu bulmuş olursunuz. Burası ünlü Bavyera birasının yapıldığı ve satıldığı devasa bir birahane. Ortaçağdan kalma ortamı, orta alanda müzik çalan eski zaman insanları, garsonların kıyafetleri ile kendinizi bir anda çağlar öncesinde buluyorsunuz. Yavan Alman yemeklerini sevmiyorsanız burada sadece bira içmenizi öneririm.

Hofbrauhaus - Canlı Müzik Kısmı

Hofbrauhaus - Bira Keyfi
Hofbräuhaus
Hofbrauhaus
Biraz daha güneye inerseniz Viktualienmarkt'ı bulabilirsiniz. Burası bizim bildiğimiz pazar. Açıkçası yiyecek-içecek pazarı olduğu için de çok fazla ilgimizi çekmedi. Hatta turistlerin neden bu kadar ilgisini çektiğini de hala anlayabilmiş değilim.

Viktualienmarkt'daki tatlı direk
The Freshest Ingredients Around
O direğin daha anlaşılır hali
Biraz daha yürürseniz eski Münih'in girişlerini simgeleyen bir kaç kapıdan en görkemlisi Isartor'u göreceksiniz.
Isartor
Kuzeydoğu'ya doğru ilerlemeye devam ettiğinizde İngiliz Bahçeleri'ni bulursunuz. Burası tahminimce yazları muhteşem bir kaçış alanı. Bizler için ise bembeyaz kar ile kaplı uçsuz bucaksız bir park alanı oldu.

Englischer Garten
Asıl şaşkınlığımız nehrin buz gibi sularında sörf yapan adamlar sayesinde oldu:
Buz gibi suda sörf
Girişi Max-Joseph- Platz-2'den olan Bavyera Opera Binası, klasik müzik tarihinin en önemli binalarından biriymiş. Muhteşem eserlerin sahnelendiği Opera Binası'nı, müzikle ilgilenmeseniz bile sırf mimari dokusunu görebilmeniz için arayıp bulmanızı öneririm (yukarıdaki haritada Nationaltheater olarak işaretlenmiş kırmızı bina).
Bavyera Eyalet Operası
Münih'in şehir merkezinde görülmeye değer en önemli yerler bunlar. İlginizi çekiyorsa Allianz Arena'yı ve BMW müzesini görebilirsiniz.
BMW Welt Munich
BMW Müzesi
Allianz Arena
Allianz Arena
Münih'ten iki harika bölgeye özel turlar var. Birincisi Avusturya'nın harika şehri Salzburg'a. İkincisi ise Walt Disney'in kendi logosu için esinlendiği Şato, Neuschwanstein Kalesi. Biz ikisini de görmedik. Eğer imkanımız olur da gezebilirsek sizlerle de izlenimlerini paylaşacağım.
Neuschwanstein Castle Holiday
Neuschwanstein Kalesi

Ve tabi ki mıknatısım:

Yorumlar