BRUGGE

[Ocak 2008 tarihinde oradaydık.]

belçika brugge resimleri
Muhteşem bir Brugge Fotoğrafı (Kimin tarafından çekildiğini bulamadım.)
Amsterdam'dan Paris'e doğru olan görece uzun yolumuzda durak olarak iki seçeneğimiz vardı: Brüksel ve Brugge. Daha önce gidenlerden ve okuduklarımızdan yola çıkarak tercihimizi Brugge'den yana yaptık. Daha sonra Brüksel'i gördüğüm için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, çok da iyi yapmışız. Sadece dört saatimizi orada harcamamıza rağmen bizi büyülemeyi başardı.
Rüya şehri ve ben
Zamanında Vikingler tarafından bir liman olarak kurulan Brügge, şimdi Belçika'nın ve belki de Avrupa'nın en masalsı ortaçağ şehirlerinden biri. Klişe bir tabir olan "Kuzey'in Venedik'i" yaklaşımını kullanmak pek istemiyorum ama şehir hakkında bilgi edinirken bunu da bilmeniz faydalı olabilir.
Brügge güzelliği
Arabamızı daha sonra bulmakta zorlanacağımız bir park yerine park ettikten sonra tamamen içgüdülerimizle şehri dolanmaya koyulduk. Her yer o kadar güzel ki, gittiğiniz hiç bir yerden pişmanlık duymuyorsunuz.
Belgium, Brugge
Brügge Haritası
Yukarıda gördüğünüz gibi dairesel bir şehir olan Brügge kanallar ile çevrelenmiş durumda. Gittiğiniz her yerde suya rastlamanız mümkün. Tahmin edersiniz ki şehri gezmenin en güzel yolu tekne turu. Daha önce gezenlerden dinlediğimiz kadarıyla hem dinlenmek hem de şehri sudan görmek için harika bir yolmuş.
Tekne Turu
Fakat biz farklı bir yol seçtik. Belçika'lı güzel bir bayanın kullandığı bir faytona doluşup, bize verdiği battaniyeyi üstümüze örttükten sonra harika ses tonuyla bize anlattığı yerleri seyre koyulduk. 
Fayton Turu
Şehrin her yeri görülmeye değer. Ama Grote Markt / Şehir Merkezi'ni görmezseniz olmaz. Belçika'ya özel sıra sıra dizilmiş oyuncak görünümlü evlerin gölgesinde biz Belçika patates kızartması yemeyi tercih ettik, sizler bir cafe'de oturup içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.
cafes on the Grot Markt
Grote Markt
Belçika Usulü Patates Kızartması
Faytoncu abla bize ünlü Belçika biralarının çoğunu tadabileceğimiz bir yer önerdi. Adı Stamina de Garre olan bu küçük birahane, Brügge'ün en dar sokağında bulunuyor.
Stamina de Garre girişi
İçebileceğiniz yüzlerce biradan sadece biri
Şehrin güney ucunda Het Minnewater/ Aşk Gölü isimli bir park bulunmakta. Biz görmedik ama araştırdığım sitelerde en çok ilgimi çeken yer burası oldu. Gidecekseniz mutlaka buraya da bir saatinizi ayırın.
Het Minnewater

Ayrıca Belfry isimli bir kulenin tepesinden şehrin güzel manzarasını görme şansınız var.
Belfry Kulesi

Bu güzel şehrin yakınında olmayı planlıyorsanız mutlaka gidin, benim için de keyifle gezin. 

Mıknatısım 

Yorumlar