VİYANA

[15 Eylül 2008 ve 23 Kasım 2012 tarihlerinde oradaydık.]

Prag'a veya Bratislava'ya yarışmaya gidiyorum diye evden çıkarsanız sizi Viyana'da arasınlar. Prag'a üç, Bratislava'ya ise sadece yarım saatlik mesafede bulunan Viyana, orta Avrupa gezmeciliğinin olmazsa olmazı.

Viyana


Gezi Künyesi (Footnotes)
Konaklama (Accomodation)
Wombats City Hostel, Naschmarkt
Konum (Location)   4/5
Personel (Staff) 5/5
Temizlik (Cleanness)  4/5
Genel (General)  4/5
Ulaşım
(Major transportation)
Yürüyüş /Tramvay/ Metro
Para Birimi
 (Currency)
Euro

En iyi beş
 (Best Five)
1. Hunderwasserhaus
2. Rathaus ve Christmasmarkt (Kasım sonu ve Aralık ayında)
3. Schonbrunn Sarayı
4.  Ring üstünde tramvay turu
5. Cafelerde keyif
Mutlaka tadın
 (Must-to-eat)
Sachertorte, Mozartkugel çikolatası, Figlmüller şnitzeli, sosisli, sıcak şarap


Avusturya'nın bu aristokrat başkenti, Komünizmin geçtiği diğer iki şehire kıyasla oldukça zengin görünümlü. Şık, elegan, kalbur üstü ne varsa işte o Viyana'da. Bu özelliği tabi ki etiketlere de yansıyor. Viyana, bu şehirde yaşayan öğrencilerin alışveriş için Bratislava'ya gitmesine sebep olacak kadar pahalı.

Viyana'yı biz harita üzerinden gezeceğiz. Haritada numaralandırılmış yerleri ise aşağıda tek tek açıklayacağım. Kırmızı daire Ring denilen ve Viyana'nın asıl merkezini sarmalayan tramvay yolunu belirtiyor. Bahsedeceğim yerlere yürüyerek de gidebilirsiniz ama Tramvay ile Ringi baştan başa gezmenizi yine de öneririm. Hem dilenlendirici hem de şehri hızlıca gözlemlemek için harika bir fırsat. (Tramvay 1,2 ve D Ring üstünden geçen hatlar). Haritayı kaydedip büyüterek inceleyin.


Viyana

1. Stephansdom ve Stephansplatz
Şehrin tam ortasında iki kulesiyle gökyüzüne yükselen Stephansdom Katedrali'den ismini alan meydan eski şehrin de merkezi. Katedral 2. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve harika seramik çatısı bu sebepten tekrar tekrar restorasyona uğramış.

Stephansdom

2. Graben ve Veba Sütunu
Bu yayalara ayrılmış cadde eskiden hendekmiş. Graben de zaten hendek demek. Burası mağazaların ve restoranların ana merkezi. Etraftaki sosisçilerden sosis denemenizi öneririm, gerçekten harika.

Graben ve Veba Sütunu
Veba Sütunu (Pestsaüle), ortaçağda yüzlerce insanın ölümüne sebep olan salgın hastalığın getirdiği acılar anısına yapılmış.

3. Hofburg
Bu saray Habsburg hanedanlığındaki kral ve kraliçelerin kışlık sarayı olarak hizmet vermiş, artık bir müze. Kaizer Apartmanları, kralların yaşadığı dönemdeki haliyle korunmuş. Sisi ise çok sevilen ve Sisi olarak anılan Kraliçe Elizabeth'in eşyalarının ve yaşantısının görülebildiği bir sergi. Her ikisini ortak bir bilet alarak gezebilirsiniz. Ayrıca İspanyol Binicilik Okulu harika binicilik gösterilerini seyredebileceğiniz, sarayın bir başka binası.

Sisi Sergi Girişi

4. Kartner Strasse
Bu cadde de Graben gibi yayalara ayrılmış, mağazalarla dolu bir cadde. Sonunda opera binasına ulaşıyor.

Kartner Strasse'nin sonu, Opera Meydanı 

5. Opera Binası
Avusturya, klasik müziğin beşiği. Halk operaya ve klasik müziğe aşık. Opera binası ise bunun bir kanıtı. 6,5 Euro'ya rehberli bir tur ile gezebilirsiniz veya bir bilet alıp gösterimlerden birini izleyebilirsiniz. Gösterim saatinden yirmi dakika önce ayakta seyredebilmek için 3 Euro gibi ucuz bir fiyata bilet bulabilirsiniz.

Opera Binası
Opera, sadece yılda iki gün tatil olan ve haftada yedi gün her gün başka bir eser sergilenen tek opera binasıymış. Tur her ne kadar hayal kırıklığı olsa da içini görmek için iyi bir fırsat. Yalnız her gün başka saatlerde ve günde sadece iki kere olan turların saatlerini mutlaka öğrenin, yoksa kaçırabilirsiniz.

Opera Binası - Kafeterya, Foto: Tanabay Tokgöz

Opera Binası - Audotorium, Foto: Tanabay Tokgöz
Tur Rehberimiz ve akşamki gösterime hazırlanan sahne, Foto: Tanabay Tokgöz

6. Museumquarter
Harika koleksiyonların bulunduğu bu müzeler topluluğu eğer ilginizi çekiyorsa kaçırılmayacak bir fırsat. Biz pek müzeci olmadığımız için gezmedik.

7. Burggarten
Bu güzel parkta ara ara süprizlerle karşılaşmak çok olası. Biz gezemedik ama sizin vaktiniz varsa biraz soluklanmak için harika bir yer.

Burggarten
8. Sacher Hotel & Cafe
Ünlü Sachertorte'nin isim babası bu cafe, hem adı geçen tatlıyı denemek hem de Viyana aristokrasisini yaşamak için harika bir ortam. Punchtorte ise ağır alkol içeriği ile ayrı bir favori. Türk kahvesi harika. Bana hem kahve hem çikolata yasak olduğu için Appelstrudel denedim ve muhteşem bir yeşil çay içtim. Ozellikle çay inanılmaz lezzetliydi. 

Sachertorte ve Appelstrudel, Foto: Tanabay Tokgöz
Ben ve yeşil çayım, Foto: Tanabay Tokgöz
2008 yılında daha kahve ve çikolata yaasaklanmamışken :)

9. Rathaus
Belediye binası özellikle önündeki meydanında gerçekleşen aktiviteleriyle ünlü. Biz ilk gittiğimizde devasa bir ekrandan maç yayınlıyorlar ve çadırların içinde bira içiyorlardı. İkinci gidişimiz Christmas dönemi olduğu için harika bir Christmas pazarına denk geldik.

Christmas pazarı, Foto: Tanabay Tokgöz
Rathaus
Sıcak şarap ve şeker, Foto: Tanabay Tokgöz
Yılbaşı süsleri, Foto: Tanabay Tokgöz
Gece Rathaus

10. Freud Müzesi
2. Dünya Savaşı sırasında Londra'ya taşınmadan önce muayenehane olarak kullandığı bu daire her ne kadar tam olarak korunamasa da ünlü psikanalizci hakkında bir çok ipucu veriyor. Taşınırken ünlü divan da olmak üzere çoğu eşyasını beraberinde götürdüğü için çok fazla eşya göremiyorsunuz. Yine de gitmenizi öneririm, özellikle de konuya ilginiz varsa.

Freud'un muayenehanesinin girişi, Foto: Tanabay Tokgöz
Freud Müzesi 

11. Figlmüller
Simge'nin tatlı ablası Sezin Abla'nın bizi tanıştırdığı schnitzel restoranı tıka basa doymak için ideal. Özellikle domuz şnitzelleri devasa boyutlarda. Ayrıca Emmantel peynirinden yapılan pane de inanılmaz lezzetli. Minik ama oldukça leziz salataları ise bizim favorimiz oldu.

Figlmüller ziyafeti
Devasa Figlmüller schnitzeli, Foto: Tanabay Tokgöz

12. Hunderwasserhaus
Kalp. Aslen ressam olan Hunderwasser'in tasarladığı bu evler tam benlik. Evleri gezme şansınız yok ama karşısındaki alışveriş köyü size konuya dair tatmin edici fikirler veriyor.

Hunderwasserhaus Village
Klasik bir Hunderwasser sütunu, Foto: Tanabay Tokgöz
Hunderwasserhaus

Buradan haritanın iyice dışına çıkıyoruz şimdi. Güzeller güzeli Schonbrunn Sarayı'na gitmeden Viyana'dan ayrılmak olmaz.

Schonbrunn Sarayı
Buraya U4 metrosuna binip Schönbrunn metro durağında inerek gitmeniz mümkün, yaya olarak gitmek zor çünkü merkezden uzak.  Bu sarayın muhteşem bahçesi ve kendisi Maria Theresia tarafından tamamlatılmış (1700ler). Uzun süre sadece Avusturya'yı değil Avrupa'nın neredeyse tamamını yöneten Habsburg hanedanı burayı yazlık saray olarak kullanmış ve Maria Theresia yaşamının büyük kısmını burada geçirmiş. Ayrıca Habsburg Handedanı'nın hakimiyetine de burada son verilmiş.


Schönbrunn Sarayı

Sadece bahçesinde gezmeniz bile sizde hayranlık uyandıracaktır. Neptün çeşmesi özellike muhteşem. Yanlış hatırlamıyorsam minik araçlarla bahçenin tamamında in-bin geziler düzenliyorlardı. Biz gezerken çok yağmur yağıyordu ama yine de muhteşemdi. Hayvanat bahçesini ve labirenti göremedik, benim aklımda oralar kaldı.

Romantik Schonbrunn

Schonbrunn Bahçesi
Sarayın içine biz girmedik ama vaktiniza varsa görkemli Habsburg Hanedanının, özellikle de Maria Theresia ve Franz Karl'ın o dönemki yaşantısına tanık olmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki link sarayın resmi web sayfası, buradan hem açılış-kapanış saatlerini öğrenebilir hem de biletleri önceden alıp sıra beklemeyebilirsiniz.
http://www.schoenbrunn.at/en/things-to-know/tour-of-the-palace.html

Belvedere Sarayı
Yine 3. bölgede bulunan hanedanın yazlık sarayı Belvedere'de görülmeye değer bir saray. Yağmurun en çok bastırdığı döneme denk geldiği ve müzenin kapanış saatinde ancak orada olabildiğimiz için sadece bahçesinde gezindik. Ama ünlü Gustav Klimt'in eserlerini görmek isterseniz içeriyi gezmenizi öneririm.

Sezesyon akımının yaratıcısı Gustav Klimt ve ünlü Kiss tablosu

Bütün bunlara ek olarak,
  • Cafe Demel'de tatlı yemeden,
  • Anchor Saati'ni görmeden,
  • Tuna kıyısında bir cafede oturmadan, 
  • Tarihi dönme dolap ve etrafındaki panayır alanını gezmeden (Ayrıntılı bilgi: http://www.praterservice.at/en) -Katkılarından dolayı Berivan Ece Usta'ya teşekkürler-
eve dönmek istemeyebilirsiniz.

Cafe Demel ve çikolata yasağından dolayı Sachertortesiz tatlı keyfi

Son olarak işte Viyana hazinem:

Yorumlar