ZURİH

[30 Ocak 2011 tarihinde oradaydık.]

Ah Zürih sen de ne güzel şehirsin! Bu İsviçre şehrini bir Ocak'ta Pazar günü orada yaşayan muhteşem şeker bir aile ile beraber gezdik. Hava inanılmaz soğuk ve pusluydu, şehrin fonunu süsleyen tepesi karlı Alpleri göremedik, ama aşağıdaki fotoğraftan yola çıkarak kafamda canlandırabiliyorum:

Zurih
Avrupa şehirleri Pazar günleri ölü oluyor. Oraları bilen birileri yoksa yanınızda bomboş sokaklarda kapalı dükkanların vitrinlerine bakarak vakit geçirmeniz mümkün değil. O nedenle bu güne gezi planlamamaya bakın. Eğer başka şansınız yoksa sizlere keyifli bir pazar günü Zürih'i sunabilirim!

İsviçre dört farklı bölgeden oluşuyor: Almanya sınırına yakın Almanca konuşulan bölge, Fransa sınırına yakın Fransızca konuşulan bölge, Romanya sınırına yakın Romence konuşulan bölge ve İtalya sınırına yakın İtalyanca konuşulan bölge.


Zürih'te yaşayanlar, İsviçre okullarında "Yüksek Almanca" dedikleri gerçek Almanca'dan daha genizden bir Almanca konuşuyorlar.

Biz gezimize yine gardan başladık, çünkü gardan başka mıknatıs alabileceğimiz açık yer yoktu! Zürih'te hala Euro'ya tam geçememişler, genelde fiyat etiketlerinde İsviçre Frank değeri yazıyor. Siz Euro ile ödeyebiliyorsunuz ama para üstü Frank olarak veriliyor. Ayrıca diğer Avrupa şehirlerine kıyasla çok pahalı. Mıknatıslar bile fahiş!

Gardaki hediyelik eşya dükkanının karşısında ünlü İsviçre çikolatalarının satıldığı bir dükkan var, pazar günü açık. Minik makaronları harika, özellikle çilekli ve limonlu olanları. Gerçi orada makarona başka bir şey diyorlar ama şimdi hatırlayamadım. Evinizin nefis makaron kokmasını isiyorsanız tıklayın!

Nefis!
Gardan çıkıp karşısındaki uzun caddeden (Banhof Strasse) nehire doğru yürümenizi tavsiye ederim. Her ne kadar dükkanlar kapalı da olsa gittikçe pahalılaşan ünlü markaları görmek ve her köşeden fırlayan saat kulelerini yakalamak çok zevkli.


Kırmızı ile daire içine aldığım park şehrin yukarıdan muhteşem bir manzarasını size sunuyor.

Daha sonra masalsı bir köprüden karşıya geçerseniz ve Zürih Gölü'ne doğru nehir kenarınan yürürseniz ne kadar soğuk olursa olsun şehir içinizi ısıtacak. Zürih Gölü'nün kıyısı yazları cıvıl cıvıl olurmuş. Tabi ki biz soğuk kış günü üç tane güzel kuğudan başkasına rastlayamadık.

Zürih
Dinlenmek için mutlaka bir cafe bulup sıcak çikolata için. İnanılmaz güzel yapıyorlar, ne de olsa işleri saat ve çikolata yapmak... Biz Peclard'a gittik. Sıcak çikolataları da atmosfer de harikaydı. Her katta farklı bir konsept var. Çok keyifli bir mekan.

Peclard
Peclard
Bu da mıknatısım:


Bir pazar günü konaklamasız gezdiğimiz için ancak bu kadar ipucu verebiliyorum. Ama eminim biraz maceracı ruh ile Zürih'in gizli kalmış köşelerini siz de ortaya çıkarabilirsiniz. Keyifli gezmeler....

Yorumlar