NEW YORK

[11-12-13-14 Kasım 2010 tarihlerinde oradaydık.]

New York bizim en zorlu gezilerimizden biriydi. Dans Sporu Dünya Kupası için ülkemizi temsil etmek adına federasyon tarafından görevli gittik. Çarşamba akşam üstü vardığımız New York'ta cumartesi yarışıp pazar öğleden sonra tekrar Türkiye'ye döndük. Yarışma öncesi, hele ki böyle önemli bir yarışma öncesi gezme taraftarı değiliz, o nedenle çok kısa ve öz bir gezi oldu bizim için.

Click on the neighborhood for hotel listings


New York gezmesi çok kolay bir şehir. Gezmeye değer en önemli yeri Manhattan Adası. Ada aşağıdaki gibi çok geniş bir metro ağıyla (Subway) donatılmış. Günlük bilet alırsanız her yeri kolayca gezersiniz.Gezmeye Central Park'ın kuzey batı tarafından başlayın derim ben. Burada Doğa Tarihi Müzesi, Gugenheim Müzesi gibi önemli yerler var. Her ne kadar Washington DC'deki Doğa Tarihi Müzesi'nden sonra çok anlamsız gelse de "Müzede bir Gece" filminin çekildiği yer olarak Doğa Tarihi Müzesi görülebilir. Ama DC'dekine gitdiyseniz gerek yok.


Central Park'ın batısından veya daha iyi içinden geze geze güney batı köşesine yürüyün. Burası Apple Store'un bulunduğu tatlı bir köşe. Aynı zamanda 5th Avenue'e de ayak basmış oluyorsunuz. Burası ünlü markaların, Rockefeller Centre'ın ve Empire State Binası'nın bulunduğu cadde. Bahsettiğim yerleri geze geze güneye doğru inin. Şehre yukarıdan bakacaksanız Rockeffeler'i tavsiye ederim, hem Central Park'ı hem de Empire State Binası'nı daha güzel ve daha ucuza görüyorsunuz.

Empire State Binası
Central Park
Şehir çok iyi planlanmış. Adanın kuzeyinden güneyine boylu boyunca uzanan dik caddeler numaralandırılmış. (1st, 2nd,... 5th Avenue gibi) Aynı zamanda batıdan doğuya doğru ufak sokaklar da numaralandırılmış. Misal Times Meydanı, 42. sokak ile 8th ve 9th Avenue'ların kesiştiği yerde.Times Meydanı'na gece gidin. Nedenini anlayacaksınız!


Times Meydanı'nı gezdikten sonra metro ile Little Italy'e, Chinatown'a ve Soho'ya yarımşar saat uğrayın. Soho'da ünlüleri görme şansınız var, diğer mekanlar ise filmlerdeki malum yerler.

Adanın güneyi biraz daha düzensiz. Adayı diagonal kesen uzun cadde Bradway, güneyde Financial District denen bölgedeki Wall Street buna bir kaç örnek. Burada Wall Street'e, ve ünlü boğaya göz atın. ikiz Kuleler'in yıkıldığı yer de ünlü ama görecek pek bir şey yok. Burada şehrin dışına çıkacak arabanız yoksa alışveriş için 21st Century mağazası var, fiyatlar dönemsel olarak çok uygun oluyor. Ama eğer arabanız varsa burada vakit kaybetmeyip mutlaka Woodburry Common Outlet'e gidin derim. Çok indirimli, çok iyi.

En son adanın güneyindeki Battery Park'tan feribotlar kalkıyor. Biri Staten Adası'na giden ücretsiz feribot, Özgürlük Anıti'nı uzaktan görüyorsunuz. 


Eğer anıtın olduğu adaya gitmek istiyorsanız Ellis Adası feribotlarına binmelisiniz, feribotlar parka daha yakın yerden kalkıyor ve ücretli. Civarda bir de Brooklyn Köprüsü var ama biz oradayken tadilattaydı, güzelliğini göremedik.

Oradayken mutlaka bir Broadway şovunu izleyin. Uygun biletleri Tİmes Meydanı'ndaki gişelerden edinebilirsiniz.

Güzel gezmeler!!!
Yorumlar

  1. Çok güzel olmuş. Aslında öncelikle Bodrum'u aratınca keşfettim blogunu, sonra bir baktım New York da var :) 2 hafta önce oradaydım. Ben de bir yazı yazdım. Bloguma beklerim :)
    http://travel-spree.blogspot.com/2013/08/new-york_13.html

    YanıtlaSil
  2. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Blogunuzu hemen ziyaret edeceğim :) Keyifli gezmeler...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder